Zmiana w procesie, w relacji i w dialogu. III zjazd XIX edycji zakończony! 

W dniach 14-17 lutego 2024 w Książenicach pod Warszawą odbył się III zjazd XIX edycji programu Liderzy PAFW. Wprowadzanie zmiany w środowisku działania liderów i liderek było tematem przewodnim tego wydarzenia. 

W środę wieczorem uczestnicy i uczestniczki mieli okazję zapoznać się z metodą Żywej Biblioteki. Organizatorką przedsięwzięcia była Agnieszka Borkiewicz, uczestniczka XIX edycji, dyrektorka Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Jarocin. Żywymi Książkami, których historię  chłonęli “czytelnicy”, zostali liderzy i liderki z bieżącej edycji. To było dla wszystkich niezwykłe doświadczenie! 

Kolejnego dnia cała grupa brała udział w warsztatcie – “Trening Dobrej Rozmowy” – prowadzonym przez trenerów z Fundacji Nowej Wspólnoty: Magdalenę Latuch, Joannę Materę oraz Konrada Sobczyka. Poprzez doświadczanie szukaliśmy przepisu na dobrą rozmowę – ćwicząc m.in. umiejętność słuchania, zaciekawienie się druga osobą, docieranie do osobistych doświadczeń oraz docenienie. Warsztat ten pokazywał inny sposób prowadzenia dialogu i stanowił alternatywę do formy jaką jest debata oksfordzka. 

Gościem zjazdu była Monika Horna-Cieślak, Rzeczniczka Praw Dziecka, absolwentka XVIII edycji programu Liderzy PAFW. Spotkanie z Moniką miało ogrom dobrej energii, zaangażowania w sprawę, ale także dogłębnie poruszyło wszystkich obecnych. Okazuje się, że powołanie to niesłusznie zapomniane słowo! 

Po południu liderzy i liderki bieżącej edycji wzięli udział w wykładzie profesora Bogdana de Barbaro „Jak żyć w czasach chaosu?” Następnie w mniejszych grupach szukali pogłębionej odpowiedzi na zadane podczas wykładu pytania: Jak rozumieć siebie i innych? jak rozmawiać? Jak myśleć? Jak zadbać o siebie? Jak patrzeć na świat? Jak nie ulec wypaleniu? Jak zadbać o nadzieję i odwagę? Jak przewidywać przyszłość? 

Wieczorny program lutowego zjazdu obejmował prezentacje pecha-kucha uczestników. To jest czas dzielenia się w szybki i krótki sposób indywidualną historią liderską.  

W piątek i sobotę miały miejsce zajęcia warsztatowe prowadzone równolegle w grupach – warsztat z planowania własnego rozwoju – ze stałymi trenerkami Katarzyną Czayką-Chełmińską, Justyną Józefowicz, Justyną Czarnotą i Agnieszką Szelągowską oraz 3 równoległe warsztaty dotyczące zmiany. Prowadzącymi warsztaty były: Iza Meyza, Maja Branka i Justyna Józefowicz. 

Tutorzy pracowali równolegle w swoim gronie wraz z Agnieszką Szelągowską, szefową programu Liderzy PAFW. Specjalny warsztat dla tutorów poprowadził Konrad Sobczyk, mediator, facylitator, superwizor, trener umiejętności rozwiązywania konfliktów -przeprowadził on dialog dotykający wspólnych wartości Szkoły Liderów oraz tutorów i tutorek uczestniczących w programie. 

Marta Modzelewska, koordynatorka programu dla alumnów opowiedziała o planowanych wizytach studyjnych, przedstawiła programy oraz zasady rekrutacji. Przed uczestnikami XIX edycji programu Liderzy PAFW udział w wizytach organizowanych przez absolwentów i absolwentki programu oraz napisanie Indywidualnej Ścieżki Rozwoju. Finał edycji już w czerwcu podczas Zlotu.  

Istotnymi tematami podczas tego wydarzenia były wybory samorządowe, a dokładnie kandydowanie poszczególnych uczestników oraz trwająca rekrutacja do XX edycji i przygotowywanie rekomendacji dla potencjalnych kolejnych liderów. Będąc w samym środku procesu uczestnicy stają się najlepszymi ambasadorami programu Liderzy PAFW! 

Sami uczestnicy, uczestniczki tak podsumowywali/ły ostatni zjazd: 

Anna Dęboń: 
“W zeszłym roku rozpoczęłam swoją przygodę w Szkole dla Liderek i Liderów w ramach Program Liderzy PAFW. Za mną trzecie czterodniowe, warsztatowe i rozwojowe spotkanie pt. zmiana. 

I kolejna oraz przepiękna to była lekcja o tym, jak potężnym narzędziem wpływu i sprawstwa są: 

  • dialogiczne relacje oparte na empatii, życzliwości i słuchaniu (się), 
  • bycie w autentycznym kontakcie z innymi 
  • bycie w autentycznym kontakcie ze sobą 
  • organizacyjna kultura odwagi i zaufania budowana w oparciu o autentyczność i osobiste zaangażowanie 
  • kompetencje komunikacyjne i relacyjne, nasze narracje, język i opowieści..   

To był dobry czas z dobrymi ludźmi, obfitujący w cenne doświadczenia, wiedzę i inspiracje.” 

Kamil Klimek: 
“Temat przewodni: Zmiana. Ten, kto je wprowadzał wie, że to trudny proces. Niepewność, obawa, lęk, opór, bunt, gniew, zmieszanie, złość, obojętność a nawet „tumiwisizm”, zaskoczenie, niezadowolenie, ale też ekscytacja i akceptacja. Jeden wielki chaos!  Jak go ogarnąć? To jest pytanie! Na pewno trzeba zacząć od siebie. Zrobić wycieczkę do wewnątrz i zdiagnozować swoje „atuty”, ale także „hamulce”. I na pewno trzeba prowadzić dialog. Tak, DIALOG! Nie oświadczać, informować, przedstawiać stanowisko tylko prowadzić dialog, który pozwoli oswoić, zaangażować w proces zmiany i ją zaakceptować.” 

Natalia Leszczyńska:
“Od kilku miesięcy jestem w niesamowitej szkole. To Program Liderzy PAFW.  Trafiłam tam, bo zostałam dyrektorką Gminny Ośrodek Kultury i Biblioteka  w Dobrem i szukałam wsparcia w tej kompletnie nowej roli. (…) Przez ten pierwszy rok moją główną mocą był fakt, że nie wiedziałam, że coś jest niemożliwe. W związku z tym pewne możliwości i rozwiązania stawały się, zupełnie niespodziewanie, realne. Małe, jakościowe zmiany. I o zmianach był nasz, trzeci już, zjazd szkoły liderów.  Zmiany nie są możliwe bez dobrego dialogu- dzięki za trening dobrej rozmowy Fundacja Nowej Wspólnoty.  Żywa Biblioteka Jarocin / Living Library: czytać osobę jak książkę to niezwykłe doświadczenie, już myślę, kiedy taką bibliotekę zrealizować w Gmina Dobre.

Rzeczniczko praw dziecka  Monika Horna-Cieślak- dziękuję za wszystko, co robisz, i za inspirującą opowieść o powołaniu. Po tym spotkaniu jest mi łatwiej wdrażać zalecenia wynikające z ustawy o ochronie małoletnich. Justyna Józefowicz poprowadziła warsztat, który dał mi do ręki narzędzie, które wdrażam  i widzę efekty! Dziękuję za zgłębianie głębin celu Katarzyna Czayka-Chełmińska. Marzy mi się, by taka kultura empatycznego dialogu, ale też merytorycznych sporów, debat, także tych oksfordzkich ;),  była coraz bardziej obecna w instytucjach kultury, w samorządach, w szkołach i organizacjach pozarządowych.” 

Mateusz Stróżyk: 
“Ostatnie dni to czas intensywnej pracy nad sobą. Za nami 3 zjazd Program Liderzy PAFW, który był poświęcony powołaniu, jak żyć w chaosie oraz planowaniu swojego rozwoju i zmianie. Czas tak intensywny, tak wiele przeżyć, emocji i nadziei na zmiany w każdym z uczestników. 

To czas nawiązywania relacji i sieciowania się. Dziś już wiem jak będę miał pomysł, problem lub zapytanie to zawsze będę mógł do nich zadzwonić i zapytać się jak oni to zrobili. To osoby z całego kraju z różnych dziedzin od sołtysów, dyrektorów, prezesów po animatorów i koordynatorów projektów. Zjazd zaczęliśmy od żywej książki, gdzie jako książka mogłem opowiedzieć swoją historię, swoje przeżycia i być mocno otwarty dla uczestników. Po prostu dziękuję za te 4 dni z Wami.” 

Skip to content