Publikacje

Przedstawiamy publikacje przygotowane przez Fundację Szkoła Liderów. Zapraszamy do lektury!
Nasze publikacje są dostępne na miejscu w biurze Fundacji w Warszawie oraz na wszystkich naszych spotkaniach na żywo (zjazdy, zlot, LOS, warsztaty). Podręczniki można zawsze przejrzeć, w niektórych sytuacjach rozdajemy je, a reportaże są do kupienia we własnym zakresie.

podręcznik

„O przywództwie. Przewodnik liderski”

Autorki: Katarzyna Czayka – Chełmińska, Paulina Książek, Agnieszka Szelągowska
Wydawnictwo: Fundacja Szkoła Liderów

Peter F. Drucker powiedział: ” Przywództwa można i trzeba się nauczyć”.  Publikacja „O przywództwie. Przewodnik liderski” to podręcznik z wiedzą przydatną dla każdej osoby, która chce zgłębić wiedzę z tego zakresu. Autorki po zapoznaniu się z obszerną literaturą z obszaru liderstwa uznały, że istnieją cztery obszary nad którymi powinien pracować każdy lider.

podręcznik

„Prowadzenie procesu tutoringu”

Praca zbiorowa wyd. Fundacja Szkoła Liderów
Wydawnictwo: Fundacja Szkoła Liderów

Podręcznik dla profesjonalistów, którzy chcą poszerzyć wiedzę z zakresu prowadzenia procesu tutoringu. Wg definicji autorów tutoring jest to zaplanowany proces rozwoju klienta, który następuje w skutek indywidualnej, wspierającej i inspirującej relacji z drugą osobą – tutorem. Podręcznik daje konkretne wskazówki i  narzędzia do pracy.

reportaże

„Tutaj drzwi trzeba otwierać powoli”

Autorki: Małgorzata Holender, Jolanta Koral
Wydawnictwo: Stowarzyszenie Szkoła Liderów

10 reportaży o tym, że jeśli naprawdę chcesz coś zmienić, to na pewno Ci się uda. O ludziach, o których mało się mówi i rzadko pisze. O liderach lokalnych zmieniających świat na lepsze.

Mają odwagę zrobić coś, czego nikt wcześniej nie zrobił i są gotowi ponieść ryzyko niepopularnych decyzji.  Bohaterowie zbioru reportaży wydanego przez Szkołę Liderów i Polsko-Amerykańską Fundację Wolności to ludzie, którzy robią coś dobrego i mądrego dla innych. I choć często spotyka ich niezrozumienie, nie zrażają się, bo „powoli, powoli kropla drąży skałę”, jak mówi jedna z bohaterek.

„Tutaj drzwi trzeba otwierać powoli” jest zbiorem zaskakujących historii o liderach lokalnych, ludziach z wizją i pasją, działających na rzecz małych społeczności w różnych zakątkach Polski. To reportaże o ludziach, o których mało się mówi i rzadko pisze, zmieniających po kawałeczku na lepsze świat, w którym inni widzą tylko ruinę.

reportaże

„Przewiew. 12 historii otwartych”

Praca zbiorowa, wydawnictwo: Czytelnik

W 12 reportażach i w fotografiach Anny Bedyńskiej spotykamy bardzo różnych ludzi. Czytając książkę, widzimy, że każdy z liderów pisze niepowtarzalną, wyjątkową historię. Ma własny wzór, nie do podrobienia. Ale kiedy już tę różnorodność i niezwykłość wyraźnie zobaczymy, zaczynają wyłaniać się wspólne ślady, wątki, motywy.

„Trzeba szerzej otworzyć okna, będzie większy przewiew” – mówi jedna z bohaterek, a wraz z nią podobnie myślą pozostali. Szukają szczelin, wypatrują nowych możliwości, żeby wpuścić do swoich miejsc więcej powietrza, nową energię. Wiedzą, że „nie będzie innego miasta”, innej społeczności, innych mieszkańców, innej Polski i innych Polaków.
A jednocześnie pootwierane przez nich okna i większy przewiew stają się szansą, żeby zrobić coś nowego, świeżego, innego. Znane historie uczynić bardziej otwartymi. I robią to. Nowy dom dla dzieci, lepsze ojcostwo, nowa szkoła, inna władza, trudna rozmowa o wspólnej historii i inne umieranie. Biorą się za wszystkie nasze ważne sprawy – od dzieciństwa po śmierć. Robią to, czego nikt inny nie zrobi, rzeczy konieczne i najważniejsze, a jednocześnie powszednie, codzienne… Katarzyna Czayka- Chełmińska
Skip to content