Świadome Liderskie Życie – w ramach FIA

Rok temu na Facebooku powstała grupa pod nazwą Świadome Liderskie Życie – przestrzeń dla liderów, gdzie rozwój, równowaga i refleksja nad sobą są w centrum uwagi. To miejsce do wymiany doświadczeń, rozwijania samoświadomości i przyglądania się sobie – własnym wartościom, przekonaniom, skryptom rodzinnym, talentom, cieniom i duchowości. Grupa powstała, by umożliwić liderom/liderkom zatrzymanie się w codziennym biegu, odetchnięcie, znalezienie chwili na medytację i głębsze spojrzenie w siebie w celu odkrycia prawdziwych motywacji i przyczyn najgłębiej ukrytych przekonań. Tu liderzy i liderki mogą działać w zgodzie z sobą, akceptować swoją wyjątkowość i rozwijać samoświadomość. Z tej wymiany zrodził się pomysł na wspólne przedsięwzięcie, którego celem było przeniesienie pracy z przestrzeni wirtualnej do rzeczywistości. W ramach Funduszu Inicjatyw Absolwenckich (FIA) Programu Liderskiego Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności zdobyliśmy grant na działanie, którego efektem jest między innymi e-book, który teraz czytasz.

Dlaczego warto być świadomą liderem/liderką?

Pragniemy inspirować liderów/liderki do wprowadzania większego balansu i świadomego podejścia do życia. Bycie świadomym/ą liderem/liderką oznacza rozpoznanie siebie – swoich wartości, mocnych stron i obszarów do rozwoju – oraz życie w zgodzie z tym, kim naprawdę jesteś. To zdolność do budowania szczerych relacji, w których możesz być sobą bez zakładania masek. Autentyczność wzmacnia zaufanie, inspiruje innych i pogłębia więzi w zespołach oraz społecznościach. Świadomy/a lider/liderka dba o równowagę między pracą a życiem osobistym, troszcząc się o swoje potrzeby fizyczne, emocjonalne i duchowe. Ta równowaga umożliwia lepsze radzenie sobie z wyzwaniami, rozwijanie rezyliencji i działanie z większą skutecznością. Jednocześnie empatia i uważność pozwalają słuchać siebie i innych, oraz wspierać zaangażowane zespoły i społeczności.

Więcej niż zarządzanie

Świadome Liderskie Życie to coś więcej niż tylko zarządzanie projektami czy zespołami. To sposób bycia – oparty na autentyczności, uważności i odpowiedzialności za własne decyzje. Lider/liderka działający/a w ten sposób inspiruje pozytywne zmiany, buduje silniejsze więzi i angażuje społeczności na głębszym poziomie. Zapraszam Cię do skorzystania z narzędzi i metod, które opracowaliśmy lub wykorzystaliśmy w ramach pracy w naszym gronie. To sprawdzone rozwiązania wspierające spełnione i szczęśliwe liderskie życie. Zachęcam również do dzielenia się swoimi doświadczeniami i współtworzenia kolejnych odsłon naszej wspólnej drogi do świadomego przywództwa.

Podziękowania

Mam dużo wdzięczności dla Barbary Markowskiej za skoordynowanie tego liderskiego projektu oraz przeprowadzenie inspirujących warsztatów i spisanie wykorzystanych narzędzi w tym e-booku. Jestem wdzięczny Monice Gołuckiej i Annie Wiśniewskiej-Łątce za przeprowadzenie zajęć i podzielenie się swoimi sposobami w publikacji. Dziękuję także Dagmarze Rucińskiej za obfite ugoszczenie nas w Gostyniu oraz wszystkim pozostałym uczestnikom – Beacie Jakubiak, Krystynie Adamenko i Mateuszowi Stróŧykowi – za wniesienie wyjątkowej wartości do inicjatywy.

Piotr Koziol, absolwent VI edycji


Relacja ze spotkania

W dniach 22–24 listopada 2024 r. w Gostyniu realizowaliśmy projekt Świadome Liderskie Życie. W trakcie naszego pobytu przeprowadziliśmy wszystkie zaplanowane działania. Byliśmy zmotywowani i zaangażowani, co wynikało z potrzeby, która nas zebrała w tym miejscu w listopadowy weekend. Spotkanie przebiegało w atmosferze życzliwości, zaufania i szacunku dla różnorodności. Dzięki temu osiągnęliśmy głębszy poziom zrozumienia i poczucia więzi oraz wyraziliśmy potrzebę kontynuowania działań. Rezultatem naszego działania jest także ta publikacja z opisem aktywności podjętych podczas inicjatywy. Dzięki niej liderzy i liderki będą mogli poznać metody i narzędzia dbania o dobrostan i samorozwój liderski oraz je praktykować indywidualnie i grupowo. Do czego serdecznie zapraszam.

Dziękuję Dagmarze Rucińskiej, liderce z 11. edycji Programu Liderskiego Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, która w naszym zespole pełniła rolę organizatorki i opiekunki wartości w Świadomym Liderskim Życiu. Fundacja Manufaktura Możliwości, Działania Fundacji i różnorodna lokalna społeczność okazały się kluczowe na tym etapie. Ze współpracy płynie dla naszego zespołu wiele cennych doświadczeń, dzięki którym dostrzegamy historię, autentyczność i bliskość. Za to serdecznie dziękujemy.

Podczas całego wydarzenia towarzyszyła nam jasność, z jakimi myślami i odczuciami przyjechaliśmy oraz na jakich chcemy wyjechać w liderskie ścieżki, rozwijać i przewodniczyć odpowiednio wcześniej. Podzieliliśmy się również naszymi nieoczywistymi praktykami wspierającymi dobrostan, takimi jak ukochanie siebie, spacery, przytulanie do drzew, joga, modlitwa czy siedmiosekundowy uścisk bliskiej osoby…

Metody i narzędzia, które poznaliśmy i praktykowaliśmy podczas wydarzenia, wzbudziły entuzjazm uczestników. Dlatego postanowiliśmy je kontynuować w wersji online. Grupa zaplanowała przejęcie cyklu stołów wartości oraz spotkania w Liderskim Kręgu w grudniu i przy mapie marzeń w styczniu. Chcemy kontynuować proces, który rozpoczęliśmy podczas realizacji inicjatywy FIA.

Ważnym dla osób uczestniczących wnioskiem jest chęć rozwijania projektu Świadome Liderskie Życie i dzielenia się nim z liderami/liderkami z całej Polski. Jednogłośnie uznaliśmy, że równowaga pomiędzy aktywnością a dbaniem o siebie jest warunkiem koniecznym w przeciwdziałaniu wypaleniu i gwarantem konstruktywnego rozwoju przez całe życie.

Zapraszam do wspólnej podróży.
Barbara Markowska

Prezentacja – Świadome Liderskie Życie – działanie w ramach Funduszu Inicjatyw Absolwenckich

Skip to content