Sztuczna inteligencja – wsparcie czy zagrożenie dla działań liderskich?


O tym czym jest sztuczna inteligencja oraz jakie są pozytywne i negatywne strony używania jej, a także o potencjalnych możliwościach jej wykorzystywania przez liderów i liderki lokalnych społeczności rozmawialiśmy w ostatnich dniach stycznia na spotkaniu absolwenckim Programu Liderskiego PAFW.

Podczas ostatniego spotkania absolwenckiego liderzy i liderki mieli możliwość rozmowy ze z specjalistami zajmującymi się nowoczesnymi technologiami. Klaudia Wojciechowska i Kamil Śliwowski opowiedzieli jakie są kierunki rozwoju sztucznej inteligencji i zwrócili uwagę na różne aspekty korzystania z niej m.in. bezpieczeństwo danych, dezinformację, deepfejki i kwestie etyczne. W wykładzie wprowadzającym Klaudia Wojciechowska zwróciła uwagę na potrzebę odpowiedzialnego korzystania ze sztucznej inteligencji, szczególnie w tak wrażliwych obszarach jak biometria i prywatność danych.

W trakcie spotkania osoby uczestniczące rozmawiały również o toczącej się debacie na temat regulacji sztucznej inteligencji w Europie i możliwych generowanych przez nią znacznych kosztach środowiskowych a także wpływie na kulturę i reprezentację płci. Prowadzący zwrócili też uwagę, aby liderzy i liderki pamiętali, żeby korzystanie AI było zawsze w jakimś celu – wsparcia w rozwiązaniu problemu czy poradzeniu sobie z wyzwaniem liderskim. Ważnym stanowiskiem było też stwierdzenie, że w pracy liderskiej można być AI-free i nie jest obowiązkiem korzystanie z AI – każdy sam powinien porównać koszty i korzyści płynące z wykorzystywania tej nowoczesnej technologii.

W części warsztatowej prowadzący pokazali możliwości działania różnorodnych narzędzi wykorzystujących AI (m.in. Llama, ChatGPT, Copilot, Perplexity) i podkreślili, że „nie ma jednej sztucznej inteligencji” i to z jakiego narzędzia korzystamy zależy od problemu lub zadania, który chcemy rozwiązać.

Prowadzący przekazali również uczestnikom kilka zasad, które mogą im pomóc nawigować między technooptymizmem a ostrożnością wobec AI. Jednymi z ważniejszych są konieczność uczenia się i ciągłego zdobywania wiedzy, ponieważ AI się zmienia a także potrzeba pamiętania o tym, że AI może nas w czymś wyręczyć po to, abyśmy mogli aktywnie spędzi czas offline z ludźmi. Na zakończenie prowadzący podkreślili znaczenie krytycznego myślenia i odpowiedzialnego korzystania z AI w rolach przywódczych.

Skip to content