Przewiew. 12 historii otwartych.

11 marca 2020 r. ukazał się zbiór reportaży „Przewiew. 12 historii otwartych” – książka o ludziach, dzięki którym zmienia się lokalna, wspólna rzeczywistość. Bohaterami reportaży są Liderzy Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Czytelnik.

„Reporterzy mawiają, że dobro jest mało atrakcyjne jako temat na reportaż, a najtrudniej pisze się o ludziach, którym się udało. Grupa absolwentów Polskiej Szkoły Reportażu oraz jej wykładowca Filip Springer podjęli się tego niełatwego zadania i opowiedzieli o tych, którzy biorą sprawy w swoje ręce i robią coś dla innych. Powstało 12 tekstów o tym, że liczy się podejmowanie wysiłku. Nawet jeśli na końcu jest porażka. Bo najważniejsze to się nie poddawać. Doświadczenie, jak pisał Oskar Wilde, to nazwa jaką nadajemy naszym błędom. A bez doświadczenia nie ma życia” – Mariusz Szczygieł, reporter, pisarz

12 historii, 22 liderów i 1 cel: szukanie sposobu na budowanie trwałych społeczności. To m.in. historia Pawła Grabowskiego – onkologa z Warszawy, który założył pierwsze hospicjum w jednej z podlaskich wsi, Marty Makuch – wiceprezydenta Słupska, specjalistki od innowacji i społecznej przedsiębiorczości czy Barbary Zamożniewicz – byłej Rzeczniczki Młodzieży przy Urzędzie Marszałkowskim Województwa Świętokrzyskiego, która sprawiła, że region słynie z polityki młodzieżowej.

Autorami tekstów są absolwenci Polskiej Szkoły Reportażu, m.in. Jan Król, Kaja Poznańska, Filip Springer, Agata Romaniuk i Magda Roszkowska. Bohaterów sfotografowała Anna Bedyńska, zwyciężczyni Grand Press Photo 2017. Jest to II tom reportaży poświęcony działaniom absolwentów programu „Liderzy PAFW”,  tom I pt. „Tutaj drzwi trzeba otwierać powoli” ukazał się w 2013 r.

Bohaterowie opisanych historii są absolwentami programu Liderzy PAFW, obchodzącego w 2020 roku jubileusz 15-lecia. „Ten program daje rzeczywistą siłę. Ta siła ma trzy źródła – pierwsze to uświadomienie sobie własnego potencjału, drugie – spotkanie z innymi ludźmi, którzy w podobny sposób zmieniają rzeczywistość, trzecie – długofalowe wsparcie programu” – mówi Prezeska Fundacji Szkoła Liderów i wieloletnia szefowa programu, Katarzyna Czayka-Chełmińska.

Liderzy PAFW to roczny kompleksowy program rozwojowy dla liderek i liderów w Polsce. Uczestnicy udział w intensywnych szkoleniach i warsztatach, debatach i spotkaniach z inspirującymi gośćmi. Razem z tutorami, czyli doświadczonymi doradcami, pracują indywidualnie nad rozwojem swoim i swoich społeczności. Dotychczas (aktualizacja w X 2023 r.) w programie wzięło w nim udział ponad 800 osób.

Skip to content