O cyklu poświęcenia i odnowy w działaniach liderskich rozmawiali absolwenci podczas pierwszego wydarzenia rozwojowego w kolejnym roku edukacyjnym programu Liderzy PAFW.
29 września uczestnicy spotkali się w Książenicach na wykładzie wprowadzającym pt. „Czy można przestać być liderem lub liderką?”, który poprowadziła Agata Stafiej-Bartosik, Prezeska Ashoka Polska. w Podczas wykładu przedstawiła ona swoją perspektywę bycia liderką. Rozmawialiśmy o tym, co w przywództwie ludzi męczy, ale też co sprawia im satysfakcję, a także, w jaki sposób wykorzystywać wiedzę o własnej sprawczości oraz odpowiedzialności za zadania, organizację i ludzi. Osoby uczestniczące w wykładzie wzięły udział w ćwiczeniu, które pokazywało, w jaki sposób możemy czerpać z umiejętności naszych antybohaterów.
W ciągu dwóch dni spotkania odbył się również warsztat „Poświęcenie i odnowa. Czy droga liderska musi być zawsze wyboista?”, który poprowadził Przemysław Dziewitek – doświadczony trener z Pracowni Praktyki Autentyczności. Osoby biorące w nim udział spróbowały odpowiedzieć sobie na pytanie, co jest dla nich ważne, czego potrzebują, żeby poczuć się lepiej oraz w jaki sposób działać w społeczności dbając jednocześnie o siebie i o swój zespół. Absolwenci i absolwentki uczestniczyli w różnych ćwiczeniach, poznali model Lidera Rezonansowego i cyklu poświęcenia i odnowy (wg Richarda Boyatzisa). Jednym z ważniejszych wątków poruszanych w trakcie warsztatu było zrozumienie różnorodnych emocji towarzyszących byciu liderem i liderką i tego, jak one wpływają na działania ze społecznością lokalną oraz zespołem. Uczestnicy dostali ogromną dawkę wiedzy na temat empatii i akceptacji potrzeb własnych oraz drugiej osoby. Robili ćwiczenie dotyczące poczucia własnej wartości, dyskutowali o odpuszczaniu i ukojeniu, a także o tym, co daje ulgę, a co satysfakcję w byciu liderem lub liderką. Jednym z ważniejszych haseł, które pojawiło się w trakcie trwania warsztatu, było sformułowanie „I am enough” – „Jestem wystarczająca/wystarczający” pochodzące z książek Brene Brown.
W trakcie dwudniowego spotkania można było również wziąć udział w porannym warsztacie ruchowym z Agnieszką Szymańską, która pokazała, jak pracować z oddechem i w jaki sposób zadbać o codzienny odpoczynek.
Całe spotkanie było dla uczestników i uczestniczek wzmocnieniem i wsparciem, pozwoliło im zwolnić tempo i spojrzeć z dystansu na swoje działania.