Spotkanie się w różnorodności, w dialogu oraz w zmianie

Spotkanie się w różnorodności, w dialogu oraz w zmianie – III zjazd XX edycji Programu Liderskiego PAFW był okazją do doświadczania, usłyszenia i zobaczenia historii innych osób oraz zmierzenia się z samym sobą, stanięciem z odwagą, w prawdzie z własnymi przekonaniami, stereotypami oraz oczekiwaniami. To kolejny etap w rozwoju liderskim osób uczestniczących w Programie. 

Podczas lutowego zjazdu w Książenicach pod Warszawą uczestniczki i uczestnicy mieli okazję poznać różne narzędzia i metody otwierające na różnorodność, zrozumienie drugiej strony, dialog, a także zarządzanie zmianą. Żywa Biblioteka jako metoda edukacyjna o prawach człowieka i dialogu społecznym rozpoczęła zjazd. Włączała jednocześnie liderów i liderki do współtworzenia przestrzeni całego wydarzenia. Żywymi Książkami były osoby z bieżącej edycji Programu Liderskiego PAFW, a współorganizatorką Barbara Biskup z XX edycji. Warsztat o różnorodności poprowadzony przez Joannę Burzydło i Barbarę Biskup dotykał tematu tożsamości, pełnionych ról oraz wynikających z nich “przywilejów” i skłaniał osoby uczestniczące do refleksji, zobaczenia, “W którym miejscu ja jestem i jak się z tym mam?”. 

Jak rozmawiać na trudne tematy

Nowym narzędziem na III zjeździe opracowanym przez Zespół Programu był warsztat “Dobra rozmowa. Jak rozmawiać na trudne tematy?” Warsztaty poprowadziły: Katarzyna Czayka-Chełmińska, Agnieszka Szelągowska, Agnieszka Otapowicz oraz Anna Zalewska-Uberman. Podczas pracy warsztatowej, w laboratoryjnej atmosferze, odwołując się do indywidualnych doświadczeń każdej z osób uczestniczących można było odnaleźć element zbliżający do rozmówcy. Dotarcie do tego, czemu jest trudno w rozmowie na różnicujące tematy pozwoliło liderom i liderkom pójść krok dalej – nazwać co im pomaga, co jest ich zasobem. 

Mierzenie się ze zmianą dotyczy także AI i nowych technologii

O wyzwaniach związanych ze zmianami technologicznymi, o korzyściach, zagrożeniach czy niechęci, które przynosi rozwój nowych technologii opowiadała ekspertka Klaudia Wojciechowska. Podczas wykładu “AI i nowe technologie – opór, zachwyt, rozczarowanie?” pokazywała obszary działalności liderskiej, w których wykorzystanie nowych technologii może być przydatne i inspirujące. Wraz z osobami uczestniczącymi wskazywała także na aspekty etyczne korzystania z AI, włączania lub wykluczania różnych osób czy grup społecznych, pułapki i zagrożenia z tego wynikające. Ważne dla liderów i liderek jest uczenie się AI, poszukiwanie tego, w czym AI może ich wyręczyć, z jednoczesnym dbaniem o dobrostan ludzi. Wskazówką specjalistki od nowych technologii było stwierdzenie, że AI z nami zostanie, a jednocześnie zostawiła grupę z pytaniem: “…a może by tak zostać AI-free?” 

Co ma powołanie do liderstwa

Spotkanie z gościnią Moniką Horna-Cieślak, absolwentką XVIII edycji i Rzeczniczką Praw Dziecka, pokazało liderom i liderkom, jak ważna jest realizacja swojego powołania, bycia w tym miejscu, w którym chcesz być w zgodzie z własnym sercem i samym sobą. Historia liderska obecnej Rzeczniczki pokazała jak, wprowadzanie zmiany małymi krokami, konsekwencja i determinacja służy osiągnięciu określonego celu. To daje ogromną moc! 

Liderskie self-care

Przy tak intensywnym, emocjonującym i angażującym czasie na ostatnim zjeździe Programu niezwykłą energią napełnił uczestniczki i uczestników “Warsztat walentynkowy – Liderskie self-care”. Była to niespodzianka przygotowana przez duet lidersko-tutorski: Annę Pawlak i Annę Zalewską-Uberman. Organizatorkom przyświecała myśl: Aby móc kochać innych ludzi, trzeba najpierw pokochać siebie…  I zadbać o własny dobrostan! 

Zarzadzanie zmianą

Cały moduł warsztatowy podczas III zjazdu XX edycji Programu Liderskiego PAFW dotyczył zarządzania zmianą, przyglądania się procesowi zmiany – etapom, konfliktom, dialogowi w zmianie oraz komunikowania zmiany. Osoby uczestniczące pracowały na konkretnych case’ach, a przeprowadziły je przez ten proces nabywania i rozwijania kompetencji ternerki: Katarzyna Czayka-Chełmińska, Justyna Józefowicz, Izabela Meyza. 

Warsztat z Jagodą Inglik dla tutorek i tutorów był o poszukiwaniu inspiracji, o narzędziach w pracy tutorskiej, które mogą służyć oraz adekwatnie odpowiadać na wyzwania w relacji tutorsko-liderskiej. 

Dopełnieniem całego wydarzenia były wieczorne prezentacje Pecha-Kucha liderów i liderek, pokazujące w 3-minutowych wystąpieniach sedno ich lokalnej działalności liderskiej i społecznej.  

Wspólnie spędzone dni intensywnej pracy rozwojowej uczestnicy i uczestniczki zjazdu przełożą się w najbliższym czasie na swoje lokalne środowiska i społeczności. W ramach sieciowania i dzielenia się doświadczeniami mogą uczestniczyć w wizytach studyjnych organizowanych przez alumnów Programu. 

Skip to content