Ostatni zjazd XIX edycji programu Liderzy PAFW był okazją do rozmów, dialogu, doskonalenia wystąpień publicznych oraz sieciowania! Zdominował go wieczór regionalny i wystąpienia publiczne.
Uczestnicy i uczestniczki XIX edycji spotkali/ły się w dniach 15-18 maja 2024, w Książenicach pod Warszawą na ostatnim zjeździe szkoleniowym. Uczestniczyli w nim liderki i liderzy lokalni, tutorki i tutorzy, trenerki i trenerzy oraz zaproszeni goście – łącznie 65 osób.
IV zjazd XIX edycji programu Liderzy PAFW poświęcony był wystąpieniom publicznym oraz temu, jak skutecznie przekonywać i angażować innych do swojej wizji, do wizji zmiany, którą liderzy i liderki chcą wprowadzać w lokalnych społecznościach. A dzięki opowieściom, prezentacjom i degustacjom podczas wieczoru regionalnego uczestnicy mieli okazję doświadczyć i bliżej poznać te małe ojczyzny z ich niepowtarzalnymi atrakcjami, smakami i historią. W wieczorze regionalnym wziął udział Radek Jasiński, Dyrektor Programowy Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Swoją obecnością oraz ciepłym słowem wzmocnił osoby, dziękował wszystkim za prezentacje regionów oraz wspaniałe przygotowanie i osobiste zaangażowanie.
– Piękne opowieści naszych liderek i liderów na temat swojej tożsamości lokalnej, wiele zaskoczeń i wspaniałych smaków. No i dinozaur od Haliny – wszystkiego chyba mogłabym się spodziewać, ale tego na pewno nie. – podsumowuje jedna z uczestniczek wieczoru.
Szczątki dinozaura z opolskiego, “Lokomotywa” Juliana Tuwima odczytana gwarą wielkopolską czy koncert na burczybasie – to tylko niektóre z ciekawostek tego wieczoru. Radości i zaskoczeń było co nie miara.
Istotnym tematem, który wybrzmiewał podczas całego wydarzenia była rzeczywistość po wyborach samorządowych – szukaliśmy wspólnie odpowiedzi, jak społecznicy mogą się odnaleźć w polityce; jak podejść do zmian na mapach politycznych małych i dużych miejscowości oraz jakie są reguły na nowe czasy. Rozpoczął te rozważania Kuba Wygnański, który podczas wykładu wprowadzającego nakreślił rzeczywistość po wyborach samorządowych widzianą z perspektywy społeczników i aktywistów wrzuconych “w oczekiwania” i w świat polityki. Rzeczywistość powyborczą widzianą z osobistej perspektywy pozwoliły uczestnikom zobaczyć dialogi przeprowadzone przez trenerów z Fundacji Nowej Wspólnoty. Temat dialogów brzmiał “Życie po wyborach – zwycięstwo czy porażka”. Joanna Zięba, Magdalena Latuch i Konrad Sobczyk z uważnością i otwartością na różnorodność przeprowadzili rozmowy dotykając różnych kontekstów – osób kandydujących, kontrkandydatów oraz wyborców.
Wprowadzeniem do wystąpień publicznych zajęły się na tym zjeździe trenerki, pedagożki teatru, tutorki: Maria Babicka, Ania Zalewska-Uberman i Marta Gosecka, które poprzez ruch, teatr i improwizację rozpoczęły pracę z uczestnikami i uczestniczkami w szlifowaniu ich kompetencji w tym obszarze. A następnie warsztaty kompetencyjne, z pracą z kamerą i mikrofonem, poprowadzili trenerzy Marek Sobkiewicz-Hirsch i Paweł Zawadzki, dr hab. Olgierd Annusewicz oraz dr Justyna Józefowicz.
Zamykającym punktem ostatniego zjazdu XIX edycji był 4 warsztat z planowania własnego rozwoju. Warsztat stwarzał przestrzeń do refleksji i podsumowania, zobaczenia drogi liderskiej, jaką każdy i każda z osób przeszła w programie, w którym miejscu są teraz z jednoczesnym patrzeniem w przyszłość, wyznaczaniem dalszej ścieżki rozwoju liderskiego.
W całość zjazdu wkomponowane były ostatnie prezentacje pecha-kucha uczestników i uczestniczek oraz spotkania sieciujące. To była przestrzeń do rozmów, dzielenia się doświadczeniem, wzajemnego wspierania się oraz wspólnego poszukiwania rozwiązań. Organizatorki wydarzenia ze Szkoły Liderów odpowiadały tym samym na potrzeby każdej z osób uczestniczących w rozwojowym programie liderskim. Przed liderkami i liderami XIX zostało uroczyste zakończenie programu podczas Zlotu w czerwcu oraz przyjęcie do sieci absolwenckiej programu Liderzy PAFW.