Zlot i nasza KonsTYtucJA!

„Niczego o nas nie ma w konstytucji” – żałował Marcin Świetlicki. Czy jest nam blisko do tego stanowiska? – sprawdzaliśmy na tegorocznym Zlocie Absolwentów Programu Liderzy PAFW, który odbył się w Serocku, w weekend 24-25 czerwca, pod hasłem „nasza konsTYtucJA”.

Zgłębialiśmy to, co jest jak powietrze – dotyczy nas wszystkich, choć  na co dzień o tym nie myślimy.  Szukaliśmy tego, co jednak jest on nas w konstytucji  i co sprawia, że osobne „TY” i „JA” przeobrażają się  we wspólnotowe „MY” . W temat wprowadziła nas prof. Ewa Łętowska wykładem „Co się stało z naszą konstytucją”. O tym, jakie znaczenie dla Polaków miały kolejne historyczne konstytucje i czym różniły się od konstytucji USA i francuskiej, opowiadał Jan Wróbel. 

Każdy z uczestników był zachęcany do tego, żeby skonfrontować się ze swoimi własnymi przekonaniami i wątpliwościami dotyczącymi szeroko rozumianej konstytucji podczas akcji performatywnych, warsztatów i ankiet. Nie tylko dyskutowaliśmy podczas konwersatorium prowadzonego przez dr Tomasza Słomkę, ale także improwizowaliśmy, śpiewaliśmy, szyliśmy i daliśmy się prowadzić performerom ze Stowarzyszenia Pedagogów Teatru.  

Zwieńczeniem Zlotu była ceremonia rozdania dyplomów ukończenia Programu Liderzy PAFW uczestnikom XII edycji, którzy tym samym zostali ukonstytuowani w Programie Alumni. Na sam koniec pod kierownictwem Bartka Wrony, dyrygenta Nieśpiewającego Chóru, wykonaliśmy improwizowany utwór ze słów, które stanowiły dla nas istotę konstytucji.

Zlot to jednak przede wszystkim okazja do sieciowania, spotkania i pogłębiania relacji, czego i w tym roku nie zabrakło. Podczas sesji „Liderzy-Liderom” absolwenci dzielili się swoimi doświadczeniami  i metodami pracy. Długie rozmowy, zabawa do rana, poranne sesje jogi i nieustające salwy śmiechu sprawiają, że Zloty są doskonałą okazją do „naładowania akumulatorów” wśród ludzi, którzy mają podobne liderskie doświadczenia. A to jest niezbędne, aby dalej wprowadzać zmiany w swoich lokalnych środowiskach.

Dziękujemy, że byliście z nami. Następny, dwunasty już Zlot, obędzie się za rok. Do zobaczenia!

Zapraszamy do obejrzenia filmu, który przypomni atmosferę tegorocznego ZLOTu w Programie Liderzy PAFW. 

Skip to content