13 -15 maja 2021 r. odbył się IV zjazd on-line programu liderzy PAFW. Tematem było – angażowanie do wizji zmiany.
Pierwszego dnia zjazdu gościliśmy pisarza, dziennikarza Mariusza Szczygła, który w wystąpieniu „Tajniki opowieści. Jak piszę, by być czytanym?” wprowadził uczestników do tematu uważności w budowaniu komunikatów, pracy z historiami i odpowiedzialności za słowa.
Drugim gościem była Ewa Radanowicz, nauczycielka, dyrektorka szkoły w Radowie Małym,która dzieliła się swoją wizją zmiany szkoły. W swoim wystąpieniu podkreślała rolę lidera w kształtowaniu instytucji.
Wieczór spędziliśmy na debacie oksfordzkiej, której teza brzmiała: Jeff Bezos to lider godny naśladowania.
Drugiego dnia uczestnicy wzięli udział w szkoleniach z obszaru wystąpień publicznych, które zostały przeprowadzone w 4 grupach przez: Justynę Józefowicz, Barbarę Krzysztofczyk, Olgierda Annusewicza i Grzegorza Nawrockiego. Uczestnicy w formie warsztatowej mieli szansę popracować nad swoimi umiejętnościami i podzielić się wzajemnym doświadczeniem.
Ostatniego dnia z trenerkami: Jagodę Latkowską, Justynę Józefowicz,Agnieszką Szelągowską, Agnieszką Szymańską oraz z Tutorami programu spotkaliśmy się na warsztacie z prowadzenia rozwoju.
Kolejne, ostatnie spotkanie w programie odbędzie się 4 i 5 września 2021 roku.
Biogramy gości:
MARIUSZ SZCZYGIEŁ – reporter, pisarz. Oprócz Hanny Krall najczęściej przekładany z żyjących polskich reporterów; jego książki zostały wydane w 21 krajach. Za „Gottland” zdobył Europejską Nagrodę Literacką 2009, a w Polsce Nike Czytelników. Zdobywca tytułu Dziennikarz Roku 2013 w konkursie Grand Press. Debiutował w wieku 16 lat w tygodniku „Na przełaj”. W latach 90. znany z prowadzenia talk show „Na każdy temat”. Czechofil, autor kilku bestsellerowych książek o Czechach („Gottland”, „Zrób sobie raj”, „Laska nebeska”). Autor monumentalnej, trzytomowej antologii polskiego reportażu XX wieku „100/XX”. Odznaczony przez Prezydenta RP orderem Polonia Restituta. Nauczyciel wielu reporterów młodego pokolenia, prowadzi autorskie zajęcia w Polskiej Szkole Reportażu. Zdobył nagrodę Autorytet 2015 w konkursie Mediator, przyznawaną przez studentów wszystkich szkół dziennikarskich w Polsce. Jest prezesem Fundacji Instytut Reportażu, która prowadzi znaną w Warszawie księgarnio-kawiarnię Wrzenie świata oraz wydawnictwo książkowe Dowody na Istnienie. Jest autorem cotygodniowej rubryki „Szczygieł poluje na prawdę” w tygodniku reporterów „Duży Format” – dodatku do „Gazety Wyborczej”. Jesienią 2018 ukazała się jego książka reporterska pt. „Nie ma”. Miłośnik czeskiej Pragi. Mieszka w Warszawie.
EWA RADANOWICZ Dyrektor Szkoły Podstawowej w Radowie Małym, zarządzanej wg autorskiego programu, która w 2016r. została członkiem międzynarodowej sieci Ashoka Changemaker Schools. Nieustannie poszukuje najlepszych rozwiązań organizacyjnych i kierowniczych, które można zastosować w sferze edukacji. Stworzyła autorską szkołę publiczną, do której przyjeżdżają ludzie z całej Polski, by zobaczyć, uczyć się i uwierzyć, że można. Wielokrotne wprowadzanie zmian dało jej doświadczenie i pozwoliło wypracować model działania, według którego prowadzi zespół poprzez zmianę do nowych rozwiązań. Inicjatorka ogólnopolskiego, oddolnego ruchu Wiosna Edukacji. Autorka książki „W szkole wcale nie chodzi o szkołę”.
Ekspert ds. przestrzeni edukacyjnej, zmiany i innowacji w projektach polskich i międzynarodowych realizowanych we współpracy z samorządami, ośrodkami doskonalenia nauczycieli, uczelniami wyższymi. Wizjoner, trener, angażujący przywódca wspierający rozwój szkół i przedszkoli. Członek Rady Programowej projektu Szkoła dla Innowatora realizowanego przez Ministerstwo Rozwoju, MEN, CEO, Szkołę Edukacji, Stowarzyszenie WIS Radowo Małe, Deloitte, Zwolnionych z Teorii. Członkini społeczności The Global Change Leader Ashoka. Prezes Stowarzyszenia Kierunek Nowa Edukacja.