Wizyty studyjne ZAPISY Poznaj aktywną Zielonkę.

Wizyta studyjna: Poznaj aktywną Zielonkę.

Gdzie: Zielonka, woj. mazowieckie

Kiedy: 7-9 maja 2020

ZAPISZ SIĘ! 

[formularz aktywny od 24.02.2020 12:00 do 02.03.2020 12:00]

Dlaczego warto wziąć udział? 

Zielonka od kilku lat może pochwalić się wieloma ciekawymi rozwiązaniami z zakresu edukacji obywatelskiej, edukacji historycznej, aktywizacji młodzieży, działań kulturalnych i historycznych realizowanych z młodzieżą i przez młodzież. Wiele z tych działań realizowało Stowarzyszenie Porozumienie dla Zielonki oraz współpracujące Towarzystwo Przyjaciół Zielonki, Ośrodek Kultury i Sportu jako centrum aktywności, Zespół Szkół ponadpodstawowych i wiele innych instytucji stanowiących sieć współpracujących instytucji. Ta sfera naszych działań była wyróżnikiem aktywności lokalnych NGOsów. Dodatkowo w 2020 roku obchodzimy 100 lecie Bitwy Warszawskiej istotnie związanej z naszymi ziemiami co zobowiązuje nas do aktywnego, nowatorskiego i niestandardowego wpisania do kwestii edukacji obywatelskiej i historycznej tego niezwykle ważnego wydarzenia. O tym chcielibyśmy także opowiedzieć. To będzie wizyta pełna interesujących spotkań, z animatorami, młodzieżą, opiekunami projektów historycznych, nauczycielami. Uczestnicy zapoznają się z przeglądem ciekawych form i projektów edukacyjnych i młodzieżowych.

Program wizyty:

W trakcie spotkania będą miały miejsce następujące działania:

– wizyta w Parku Kulturowym Ossów Wrota Bitwy Warszawskiej, zapoznanie się z formami edukacji historycznej oraz przygotowaniami do wielkiego jubileuszu 100-lecia Cudu nad Wisłą. Spotkanie z dyrektorem (animatorem, nauczycielem), organizatorem rekonstrukcji itp., rozmowa o ogromnej odpowiedzialności za przygotowanie tak doniosłych obchodów, informacja o budowaniu przekazu historycznego o Bitwie, także w Europie.

– objazd (jeśli będzie taka chęć i możliwości pogodowe to rowerowy) na trasie Zielonka – Ossów – miejsce rekonstrukcji Bitwy Warszawskiej –park kulturowy, rekonesans po polu Bitwy – miejscu centralnych obchodów w sierpniu 2020 roku. – wizyta w Ośrodku Kultury w Zielonce. Spotkanie z dyrektorem i uczestnikami wybranych zajęć. Prezentacja: ośrodek kultury, jako centrum aktywności młodzieżowej.

– Wizyta w Oficynie Muzealnej Zielonki współprowadzonej przez Towarzystwo Przyjaciół Zielonki, prowadzącej szeroką działalność z zakresu edukacji historycznej. Rozmowa z animatorami o działalności uczestnictwo w spotkaniu Towarzystwa. Przepis na prowadzenie przez NGOs małej formy muzealnej dla lokalnej społeczności.

– wizyta w Zespole Szkół im. Prezydenta Ignacego Mościckiego – ważnym lokalnym ośrodku aktywności młodzieżowej, także w zakresie edukacji historycznej, spotkanie z młodzieżą i z dyrekcją szkoły. – Popołudnie ze Stowarzyszenie Porozumienie dla Zielonki – prezentacja kilkunastu lokalnych działań Stowarzyszenia polegających na aktywizacji młodzieży do działań kulturalnych. Uczestnicy wizyty będą zakwaterowani w hotelu w centrum Zielonki. W trakcie swojej wizyty studyjnej oprócz dyskusji i spotkań będzie także przewidziana wizyta w teatrze – wieloletnim patronie działań edukacyjno-kulturalnych prowadzonych na rzecz młodzieży przez Stowarzyszenie Porozumienie dla Zielonki i inne instytucje Zielonki.

O organizatorach:

Grzegorz Dudzik – lider PAFW (II edycja), lider Stowarzyszenia Porozumienie dla Zielonki, niegdyś radny (związany z samorządem od 1990 roku) oraz burmistrz miasta Zielonka. Absolwent studiów z filozofii, dziennikarstwa i filmu. Doktor w obszarze sztuki. Animator, regionalista, autor licznych publikacji historycznych i projektów edukacyjnych. Aneta Kielak lider PAFW (I edycja), absolwentka Akademii Teatralnej w Warszawie. Doktor nauk humanistycznych z zakresu teatrologii. Autorka licznych projektów z zakresu animacji teatralnej i wiedzy o teatrze.

Kilka słów zachęty od organizatorów:

Część, jesteśmy Grzegorz Dudzik (II edycja) i Aneta Kielak (I edycja) liderzy z Zielonki znani z działań edukacyjnych, kulturalnych i społecznych w Zielonce. 

 Zapraszamy Was na wizytę pełną interesujących spotkań z animatorami, lokalnymi liderami, opiekunami projektów historycznych oraz do zobaczenia wielu ciekawych miejsc, w tym szczególnie tych, w których kultywuje się dziedzictwo Bitwy Warszawskiej, której w tym roku obchodzimy 100 lecie. 

 Przyjeżdżaj jeśli jesteś zainteresowany inicjatywami z zakresu dziedzictwa kulturowego i historycznego, edukacji, aktywności młodzieży, szczególnie realizowanych w mniejszych miejscowościach…

Na wizycie będziemy spacerować, jeździć – jak się uda pogoda to także na rowerach😊

 Dowiecie się m.in. czym społecznie zajmuje się właściciel „Hotelu u Pietrzaków” w Zielonce, który będzie nas (na 99 %) gościł, pokazując społeczne zaangażowanie właścicieli firm rodzinnych… i poznacie kilku podobnych społeczników …

 Nauczycie się jak za niewielkie środki poprowadzić lokalne inicjatywy kulturalne z młodzieżą…

 Doświadczycie przyjaznej atmosfery od ciekawych osobowości lokalnej sfery działalności pozarządowej… i mamy nadzieję, doświadczycie obejrzenia jakiejś formy teatralnej/kulturalnej

Skip to content