Wizyty studyjne w 2021

W ramach realizacji oferty absolwenckiej Porgramu Liderzy PAFW w sierpniu i wrześniu 2021 roku zrealizowano sześć wizyt studyjnych stworzonych i zaplanowanych przez i dla absolwentów Programu Liderzy PAFW.

Jako liderzy, liderki społeczności lokalnych absolwenci, absolwentki mieli, miały możliwość zaprezentowania działań, które realizują we współpracy z innymi organizacjami, przedstawienia potencjału regionu oraz przekazania wiedzy i know how uczestnikom wizyt studyjnych.

Dzięki wizycie studyjnej zaproponowanej i zorganizowanej przez Agnieszkę Hurnik, absolwentkę XV edycji Programu i dyrektorkę Domu Kultury w mieście Dobrodzień/Guttentag, uczestnicy mogli zobaczyć jak wygląda współpraca w ramach społeczności wielokulturowej. Wizyta objęła m.in. zwiedzanie domu kultury, biblioteki i muzeum a także odwiedziny w lokalnych organizacjach: Stowarzyszeniu na Rzecz Rozwoju Wsi Pludry i Pietraszów, Stowarzyszeniu na Rzecz Rozwoju Wsi Główczyce, Gosławice, Zwóz a także Dobroteki. Ciekawym doświadczeniem była rozmowa z przedstawicielem mniejszości niemieckiej TSKN Guttentag – Bernardem Gaidą. Uczestnicy mogli również spróbować regionalnych potraw i poznać atrakcje turystyczne regionu takie jak np. spływ kajakowy Małą Panwią.

Tematu wielokulturowości dotyczyła również wizyta studyjna w Dobrzeniu Wielkim, która pokazywała przeplatanie się tradycji śląskich, polskich i niemieckich w tym regionie. Przewodnikiem i organizatorem tego spotkania był Piotr Szafrański, alumn XV edycji Programu Liderzy PAFW. W trakcie pobytu na Śląsku Opolskim liderzy odwiedzili Konsulat Republiki Federalnej Niemiec i rozmawiali z Panią Konsul Birgit Fisel-Rösle na temat funkcjonowania mniejszości niemieckiej na terenie województwa opolskiego oraz nauczania języka niemieckiego w Polsce. Uczestnicy mieli również możliwość zapoznania się z działalnością takich organizacji jak: Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim oraz Muzeum Śląska Opolskiego, w których zaprezentowane zostały inicjatywy na skalę gminy i województwa oraz dobre praktyki w zakresie współpracy pomiędzy instytucjami. Ciekawymi punktami programu były odwiedziny Koła Gospodyń Wiejskich Dobrzenianki, które pomogło poznać i zrozumieć tradycje i zwyczaje regionu, oraz warsztat dotyczący współpracy i komunikacji w grupie (poprowadzony przez trenerów z Instytutu Witelon), który odbył się w zmodernizowanym Gminnym Ośrodku Kultury.

Współpraca i komunikacja pomiędzy organizacjami znalazła się także w programie wizyty studyjnej w Zamościu, zorganizowanej przez Andrzeja Smyka, Prezesa Stowarzyszenia Heureka Generator. W siedzibie stowarzyszenia uczestnicy dowiedzieli się m.in. o tym jak między­na­ro­do­we projekty młodzieżowe mogą wspierać działania lo­kal­ne organizacji, a także jak pozyskiwać środki, pla­no­wać budżet pro­jek­tu oraz jak ra­dzić so­bie z pro­jek­to­wy­mi problemami. Absolwenci PAFW odwiedzili również osiedlowy Dom Kultury „Okrąglak” oraz Fundację „Bastion”, w których zapoznali się z ich działalnością i rozmawiali o efektywnej współpracować z partnerami lokalnymi i włączaniu spraw istotnych lokalnie do młodzieżowych projektów międzynarodowych np. w ramach programów ERASMUS+ i PURWM.

Wiedzę na temat umiejętności pozyskiwania środków na działania, współpracy NGO z instytucjami kultury, pracy ze szkołami oraz wspierania działań kulturalnych uzyskali z kolei uczestnicy wizyty studyjnej w Zielonce i Strachówce. Organizatorzy wizyty chcieli pokazać w jaki sposób można zbudować lokalną tożsamość i wspólnotę wokół niej w oparciu o edukację historyczną i działalność kulturalną w regionie. Osoby zainteresowane odwiedziły m.in. Stowarzyszenie Porozumienie dla Zielonki oraz Ośrodek Kultury i Sportu w Zielonce, które przedstawiły swoje inicjatywy i podzieliły się swoimi doświadczeniami z działalności. Interesującymi punktami programu były odwiedziny w Samorządowej Instytucji Kultury „Park Kulturowy Ossów – Wrota Bitwy Warszawskiej 1920 roku” (w Multimedialnym Centrum Informacyjno-Historycznym Bitwy Warszawskiej) oraz spotkanie z liderką Stowarzyszenia Rzeczpospolita Norwidowska w Strachówce i Liderką PAFW – Grażyną Kapaon. Całość wizyty współorganizowali Grzegorz Dudzik – lider PAFW, lider Stowarzyszenia Porozumienie dla Zielonki, niegdyś radny oraz burmistrz miasta Zielonka, Aneta Kielak-Dudzik – liderka PAFW, absolwentka Akademii Teatralnej w Warszawie, doktor nauk humanistycznych z zakresu teatrologii oraz Grażyna Kapaon – dyrektorka szkoły w Strachówce, współpracująca z Fundacją Dobrej Edukacji.

Działania zrealizowane w ramach FIA dały ich uczestnikom możliwość zdobycia nowej wiedzy, poznania nieznanych zakątków Polski oraz stały się inspiracją na przyszłość. Organizatorzy wizyt studyjnych mieli możliwość zaprezentowania regionu i inicjatyw własnych organizacji oraz sprawdzenia siebie w roli nauczycieli i przewodników. Sieć kontaktów wszystkich liderów poszerzyła się a spotkania stały się katalizatorem zmiany i dały początek pomysłom na przyszłe wspólne działania absolwentów Programu PAFW.

Opracowała Marta Modzelewska

Skip to content