Wizyty studyjne dla XIX edycji  

W ramach realizacji oferty absolwenckiej w 2024 roku zrealizowano siedem wizyt studyjnych stworzonych i zaplanowanych przez osoby absolwenckie dla osób uczestniczących w XIX edycji programu. Jako liderzy, liderki społeczności lokalnych zaprezentowali działania, które realizują we współpracy z innymi organizacjami, przedstawili potencjał regionu oraz przekazali wiedzę i know how uczestnikom wizyt studyjnych.  

Dzięki wizycie studyjnej zaproponowanej i zorganizowanej przez Aleksandrę Kulik w Lubinie uczestnicy wymieniali się doświadczeniami dotyczącymi wspierania młodzieży i działań z nią we współpracy: NGO, młodych i samorządów. Poznali także sposób działania Centrum Pomocy Dzieciom, wzięli udział w Festiwalu Aktywności Młodzieży. W trakcie tego festiwalu młodzi ludzie spotkali się z przedstawicielami organizacji i instytucji i zdobyli nową wiedzę i umiejętności dzięki interaktywnej grze (w tym z liderami uczestniczącymi w wizycie). Osoby uczestniczące poznały założenia przestrzeni i centrów młodzieżowych, ich codziennego funkcjonowania a także finansowania i organizacji pracy od strony technicznej dzięki odwiedzeniu licznych placówek tego typu, a także centrów integracji mieszkańców i mieszkanek. Poszerzyli swoje kontakty dzięki networkingowi z licznymi organizacjami i instytucjami działającymi w obszarze wspierania dzieci i młodzieży z Lublina i nie tylko, zyskali szerszy kontekst sytuacji młodych ludzi w Polsce (brak polityki młodzieżowej dla Polski, strategii dla młodych, brak informacji młodzieżowej oraz uznania youth worku). 

Tematem kolejnej wizyty studyjnej był: „Zbąszyń – wspólny fyrtel i balagan”. Celem spotkania było m.in. pokazanie zbąszyńskich doświadczeń w pracy z dziećmi i młodzieżą, zarówno tych systemowych jak i tych z edukacji nieformalnej, szczególnie z przestrzeni szeroko pojętej kultury. Dla osób uczestniczących w spotkaniu ważnym elementem była wymiana doświadczeń i wiedzy oraz nabycie nowych kompetencji przydatnych w pracy lidera lokalnej społeczności.  W programie wizyty były liczne spotkania i rozmowy m.in. z Burmistrzem, kierowniczką Biblioteki Publicznej w Zbąszyniu. Goście wzięli też udział w wycieczce śladem Zbąszyńskiego Balaganu, czyli szlakiem historii zbąszyńskich Żydów, której przewodnikami byli uczennice i uczniowie z klasy 5. Ich rola lokalnych przewodników zrobiła ogromne wrażenie. Wnioski, które zabrali dla siebie uczestnicy to: w małych społecznościach możliwe są działania edukacyjne i kulturalne z dziećmi i młodzieżą, jeśli lider lub liderka jest zaangażowana. Wtedy możliwy jest sukces, a praca na zasobach buduje ludziom poczucie wartości.  Widać, że Zbąszyń ma pomysł na swój wizerunek, ma potencjał i umie go wykorzystać. 

Kolejna z wizyt odbyła się na podkarpaciu, uczestnicy XIX edycję odwiedzili Fundację GraTy. Przeprowadzono prezentację na temat trzeciego miejsca, integrującego makerspace i coworking, co dało wgląd w innowacyjne podejście do tworzenia przestrzeni społecznych. Następnie w Fundacji Lanka, uczestnicy poznali koncepcję ekonomii społecznej oraz działania wspierające osoby z trudnościami w podjęciu aktywności zawodowej.  Podczas każdego spotkania i warsztatu poruszane były różnorodne tematy związane z przedsiębiorczością społeczną, partycypacją obywatelską, integracją społeczną oraz wspieraniem osób z trudnościami. Dyskusje prowadzone z lokalnymi liderami społeczności były cennym spojrzeniem na wyzwania i możliwości rozwoju społecznego w Krośnie. 

 Na południe kraju uczestników zaprosił również Igor Horków organizując wizytę studyjną w Domu Ukraińskim. Uczestnicy poznali historię miasta w kontekście jego wielokulturowości. Kolejnego dnia uczestnicy wzięli udział w warsztacie nt. tożsamości indywidualnej i grupowej, była to okazja do konfrontacji z trudnymi tematami dot. stosunków polsko-ukraińskich. Warsztaty służyły wzmacnianiu postaw integracyjnych, kompetencji interkulturowych i przeciwdziałaniu uprzedzeniom. Był też czas by podzielić się praktyczną stroną prowadzenia organizacji pozarządowej oraz stworzenie banku inicjatyw przestrzeni do podzielenia się pomysłami na działania. 

Dorota Dembińska zaproponowała wizytę pt: „Samorząd od podszewki po 2 stronach Wisły”. Program obfitował w wiele spotkań z samorządowcami, posłami, radnymi. Wizyta dawała szansę na poznanie: 

budowania współprac pomiędzy samorządem a NGO, na jakich płaszczyznach mogą wzajemnie wspierać osoby starsze lub zagrożone marginalizacją społeczną.  Spotkanie pokazało możliwości wspierania przez samorząd produktów lokalnych i organizacji lokalnych festiwali.  

W Stowarzyszeniu Działań Lokalnych Spichlerz czyli w społecznym domu kultury zarządzanym przez organizację pozarządową uczestnicy mogli poznać działanie i historię samorządowej instytucji kultury oddanej w ręce mieszkańców, społeczników, liderów. Z perspektywy włodarzy miasta oraz NGO zobaczyli jak to jest prowadzić samorząd otwarty dla mieszkańców, budować relacje zawodowe wokół uważności na potrzeby lokalne. Poznali metodologię pracy opartej na projektowaniu oferty nie dla mieszkańców, ale z mieszkańcami oraz znaczenie dziedzictwa bardzo lokalnego w procesie animacji społecznej. Spotkanie było inspiracją do poznania otwartego samorządu i refleksji nt. zmian, które mogą przeprowadzić w swoich miejscowościach.  

W Koszalinie u Moniki Widockiej uczestnicy mogli poznać miejsce społecznej mocy: instytucje oraz organizacje o wyróżniającej się roli społecznej, jakości zespołu, finasowania, promowania. Odwiedzono podmioty o różnych modelach i liderstwa. Ważnym elementem wizyty była możliwość sieciowania obecnej edycji z absolwentami i absolwentkami programu. W spotkaniu wzięło udział 12 osób. Wnioskami z wizyty była konstatacja, że wymiana doświadczeń i obserwacja innych ludzi w działaniu sprzyja budowaniu swojego własnego potencjału i daje możliwość wprowadzania nowych rozwiązań do własnej działalności.  

Skip to content