Taki LOS liderski… 31.03-1.04.2022

W dniach 31.03-1.04.2022 r. we wspaniałych przestrzeniach Muzeum Wódki Polskiej na terenie kompleksu Centrum Praskie Koneser odbył się LOS – Liderski Open Space. Spotkanie dla absolwentów i absolwentek tym razem zostało zorganizowane pod hasłem Lider / Liderka w nowej rzeczywistości. Pomagaj innym i dbaj o siebie! Na wydarzenie przyjechały/przyjechali liderki/liderzy z całej Polski, aby przez dwa dni wysłuchać zaproszonych gości i gościń i zrozumieć sytuację, w której wszyscy się znaleźliśmy po wybuchu wojny w Ukrainie, ale też by wymienić się doświadczeniami, nabrać dystansu i złapać chwilę oddechu przed kolejnymi wyzwaniami.

Pierwszego dnia uczestnicy/uczestniczki mieli/miały możliwość wzięcia udziału w ciekawej rozmowie z Tomaszem Stawiszyńskim, poprowadzonej przez Katarzynę Czaykę-Chełmińską, na temat polaryzacji współczesnego świata. Tego samego dnia wszyscy wzięli również udział w ważnym wykładzie Justyny Dąbrowskiej na temat trudnych emocji i wyzwań towarzyszących pomaganiu osobom uchodźczym, uciekającym przed wojną. Wieczór dał liderom i liderkom chwilę wytchnienia i możliwość wspólnego śpiewu pieśni ukraińskich podczas warsztatu prowadzonego przez Katarzynę Paterek. 

Drugi dzień LOS-u rozpoczął wykład Marty Jaroszewicz, z Ośrodka Badań nad Migracjami UW, która przybliżyła wszystkim sytuację migracyjną Ukraińców i Ukrainek przed wojną oraz po rozpoczęciu działań wojennych a także wstępne prognozy migracyjne na przyszłość. Tego dnia osoby miały też możliwość wzięcia udziału w jednym z trzech warsztatów. Staszek Czerczak pokazał czym jest radykalizacja i w jaki sposób wychwycić wstępne jej sygnały, Katarzyna Paterek pomogła zrozumieć, dlaczego i jak warto dbać o siebie w sytuacji pomagania a Aleksandra Antoniuk poprowadziła kameralny warsztat ruchowy, dzięki któremu uczestnicy/uczestniczki mogli się wyciszyć i odpocząć. 

W ankiecie ewaluacyjnej po spotkaniu ludzie podkreślali, że bogata oferta programowa spotkania była ważna, ale równie ważna a dla niektórych nawet „na pierwszym miejscu” była możliwość spotkania z drugim człowiekiem, rozmowy i „naładowania baterii” w tym trudnym i wymagającym czasie. 

Liderski Open Space dał liderkom i liderkom wzmocnienie i zrozumienie, którego potrzebowali/potrzebowały, a nam – Zespołowi poczucie, że działania takie jak LOS są niezbędne w naszym Programie. 

Marta Modzelewska

Zdjęcia do zobaczenia tu:
www.programliderski.pl
oraz na Facebooku Programu

Skip to content