Świętowaliśmy 10 lat wyjazdów Liderów PAFW na IVLP

Niezależnie od tematu myślą przewodnią każdej z wypraw jest „Demokracja i przywództwo mają znaczenie” – mówiła Katarzyna Czayka-Chełmińska podczas uroczystości, która obyła się w rezydencji Ambasadora USA Paula W. Jones’a.  18.09.2017 r. w gronie prawie setki liderów społecznych spotkaliśmy się z okazji dziesięciolecia współpracy Programu Liderzy PAFW i Ambasady oraz Departamentu Stanu USA w ramach International Visitor Leadership Program (IVLP).

Dzięki Programowi 110 liderów i liderek mogło przeżyć niezwykłe doświadczenie rozwojowe jakim jest 10-dniowa, intensywna wizyta studyjna. Z okazji okrągłych urodzin Programu Ambasador Jones zaprosił uczestników wszystkich 11 wizyt na reunion w swojej rezydencji. Liderzy PAFW odpowiedzieli entuzjastycznie i w poniedziałkowe popołudnie prawie 100 osób z całej Polski spotkało się po latach, a czasem po raz pierwszy.

Gospodarz podkreślał, że najważniejszym fundamentem dobrych relacji polsko-amerykańskich są więzy między ludźmi, a to spotkanie było doskonałą okazją, aby je wzmacniać, odnawiać a także odmładzać. W spotkaniu wzięli bowiem udział Ambasador Jerzy Koźmiński, Prezes Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności oraz przedstawiciele programu wymiany młodzieżowej Future Leaders Exchange – FLEX.

Każda wizyta to 10 indywidualnych podróży, 100 niepowtarzalnych doświadczeń i mnóstwo inspiracji, którymi dzieliliśmy się później na sesji networkingowej. Wszyscy bez wyjątku wrócili ze Stanów pełni pomysłów, inspiracji i pouczających obserwacji, nawet też takich, że „nie mamy się czego wstydzić”, bo rodzime rozwiązania działają lepiej. Okazało się też, że wiele z pomysłów zostało wcielonych w życie, na trwałe zmieniając oblicze lokalnych społeczności w całej Polsce. Dzięki tym amerykańskim doświadczeniom m.in. w Krobi działa karta wolontariusza, a w Tychach piłkarska kawiarnia obywatelska. Zapraszamy do zapoznania się z czterema historiami, które wydarzyły się dzięki IVLP: 

Skip to content