Spotkanie samorządowe w Książenicach za nami!

Przez dwa dni absolwenci i absolwentki programu Liderzy PAFW uczyli się, dyskutowali z zaproszonymi ekspertami i pracowali wspólnie warsztatowo, aby lepiej działać w swoich samorządach lokalnych i powoli przygotowywać się na zbliżające się wybory samorządowe.

W dniach 25.11-26.11 w Hotelu Cyprus w Książenicach odbyło się spotkanie dla osób działających w samorządzie – absolwentów i absolwentek programu Liderzy PAFW. Spotkania samorządowe dla absolwentów programu Liderzy PAFW są organizowane co roku i dotyczą kwestii szczególnie istotnych w danym momencie dla liderów mających wpływ na działania lokalnych demokratycznych struktur samorządowych. Tym razem na spotkanie przyjechały również osoby, które planują wzięcie udziału w najbliższych wyborach samorządowych. W celu poszerzenia sieci samorządowej na spotkanie zaproszeni zostali również absolwenci innego Programu FSL – Szkoły Liderów Politycznych. Rozmawialiśmy o obecnych wyzwaniach samorządów związanych m.in. z transformacją energetyczną, relacjami z rządem i innymi samorządami a także komunikacją z lokalnym środowiskiem (również przez nowe kanały social mediów). Ważnym aspektem była również wymiana doświadczeń pomiędzy absolwentami i absolwentkami w zakresie rozwiązywania bieżących problemów w ich działaniach liderskich.  

Dwa dni przeznaczone na spotkanie minęły błyskawicznie i były wypełnione po brzegi wiedzą, długimi dyskusjami, sieciowaniem oraz pozytywnymi emocjami uczestników i uczestniczek. W ramach pierwszego dnia wykłady poprowadzili: prof. Dawid Sześciło z Wydziału Prawa i Administracji UW, prof. Jarosław Flis z Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej UJ oraz Michał Smoleń z Fundacji Instrat.  

Pierwszy z wykładów, prof. Sześciło dotyczył aspektów formalno-prawnych obecnej sytuacji samorządów. Profesor przedstawił badania pokazujące wysoki indeks autonomii lokalnej samorządów w Polsce na tle innych krajów europejskich przed 2014 r. oraz stabilne zaufanie do samorządów w latach poprzednich. Jednocześnie wskazał potem na stopniową degradację tego zaufania oraz błędy i słabe punkty tworzenia polityki samorządowej (m.in. niewielka samodzielność finansowa samorządów, nadzór polityczny i fikcja decentralizacji) a także zwrócił uwagę na wyzwania, które w kwestiach formalnych stoją obecnie przed samorządami takie jak np. zjawisko recentralizacji. Z kolei prof. Jarosław Flis pokazał na podstawie dostępnych badań a także wielu przykładów jakie strategie wyborcze mogą być dobre w najbliższych wyborach samorządowych: co i kiedy może zadziałać u konkretnego kandydata/kandydatki, aby wygrał/wygrała wybory a także pokazał w jaki sposób zmienił się tradycyjny podział na lewicę i prawicę w Polsce. Wykładem, który najbardziej przygnębił wszystkich absolwentów i organizatorów był wykład Michała Smolenia dotyczący lokalnej transformacji energetycznej. Pan Smoleń najpierw przedstawił wszystkim powody, dla których niezbędne jest podjęcie natychmiastowych kroków w celu ochrony klimatu, potem rozwinął pojęcie transformacji energetycznej na tle obecnej sytuacji globalnej a następnie przeszedł do konkretnych odpowiedzi na pytania w jaki sposób poszczególne samorządy mogą starać się jej dokonać. Każdy z wykładowców umożliwił uczestnikom czynny udział w spotkaniu i starał się odpowiadać na większość pytań. 

W tym samym dniu odbyły się również warsztaty dla wszystkich absolwentów, którzy zostali podzieleni na dwie grupy: grupę osób obecnie działających, która pracowała z Adamem Traczykiem (More in Common Polska) oraz grupę osób kandydujących do samorządu, dla której warsztat oprowadzili Przemysław Radwan i Marta Modzelewska (Fundacja Szkoła Liderów). Warsztat Adama Traczyka pokazywał w jaki sposób umiejętnie mówić o transformacji klimatycznej do mieszkańców szczególnie w obecnej, trudnej sytuacji energetycznej na terenie całej Europy. Drugi z warsztatów miał na celu wskazanie uczestnikom od czego powinni zacząć swoją drogę liderską do wprowadzenia realnej zmiany w działaniach lokalnych samorządów. Absolwenci i absolwentki pracowali samodzielnie i w grupach tak, aby na końcu zweryfikować własne pomysły i wyjść z warsztatu z bardziej konkretną wizją dalszych planów działania. Dzień zakończył się wieczorem samorządowym oraz inauguracją Sieci samorządowej Szkoły Liderów pn. Samorządowcy.SL . 

Drugi dzień spotkania samorządowego został chyba całkowicie zdominowany przez spotkanie z Mateuszem Sabatem (Big Data for Leaders), który w nietuzinkowy i bardzo interesujący sposób opowiedział o tym w jak można wykorzystać platformę społecznościową Tik Tok jako skuteczne narzędzie komunikacyjne w kampanii wyborczej. Tego dnia liderki i liderzy kontynuowali również pracę w dwóch grupach warsztatowych. Grupę osób kandydujących do samorządu poprowadziła Iwona Ciećwierz (Ekspertka ds. samorządu), która kontynuowała wątki z dnia poprzedniego i pomogła przygotować absolwentom wstępny wyborczy plan działania. Z kolei drugi warsztat poprowadziła Marta Majka Wiśniewska, która opowiedziała uczestnikom o możliwych sposobach finansowania lokalnej transformacji energetycznej zależnie od miejsca działania (gmina miejska/wiejska, duże miasto), a także o nadchodzących nowych programach, w ramach których będzie można uzyskać na to dotację.  

Całe spotkanie zakończyło się wspólnym podsumowaniem wydarzenia i obietnicą spotkania się wkrótce.

Skip to content