Samorząd od kuchni – machina na szczeblu powiatu: ŁOCHÓW/WĘGRÓW

Zapraszam na moją wizytę, bo uważam, że w ciekawy sposób mogę pokazać jak funkcjonuje samorząd powiatu. Tym bardziej, że co jakiś czas jesteśmy świadkami rozważań czy ten szczebel samorządu jest w ogóle potrzebny. Chcę przekazać wiedzę na temat funkcionowania samorządu powiatowego, sposoby rozwiązywania problemów, mechanizmy podejmowania decyzji.

Michał Postek zaprasza do Węgrowa w dn. 22-24 marca

Powiat węgrowski jest powiatem ambitnym, wyróżniającym się na terenie województwa mazowieckiego ilością prowadzonych inwestycji oraz walorami turystycznymi.

W kontekscie wyborów samorządowych 2018 uważam, że ta wizyta studyjna pomoże w odpowiedzi na pytanie czy powiat to dobre miejsce na pracę na rzecz lokalnej społeczności.

Na terenie powiatu węgrowskiego poznasz bieżące problemy i sposoby ich rozwiązywania na szczeblu powiatowym. Odbędziesz spotkanie ze starostą powiatu, który opisze mechanizm podejmowania decyzji, który znacząco różni się w porównaniu do szczebla gminnego. Przedstawi też korzyści oraz straty dla powiatu spowodowane bliskością dużego miasta (Warszawa). Odwiedzisz dwie jednostki organizacyjne powiatu a ich szefowie opowiedzą z punktu praktycznego o współpracy pomiędzy kierownikiem jednostki a organem prowadzącym. Zobaczysz jak funkcjonuje szpital powiatowy (którego organem założycielskim jest powiat) i dlaczego jako jeden z nielicznych nie ma długów. Odbędziesz spotkanie z członkiem zarządu województwa mazowieckiego, który pokaże możliwości współpracy pomiędzy samorządami województwa a powiatu. Spotkasz się z przedstawicielem gminy wiejskiej, na terenie której zlokalizowana jest największa w tej części Polski ferma wiatrowa (którą zobaczysz), dowiesz się, co na tym samorząd zyskał a co stracił?

Omówimy zasady przeprowadzenia wyborów według nowej ordynacji wyborczej skupiając się szczególnie na szczeblu powiatowym.

W programie spotkania w:

  • Starostwo Powiatowe w Węgrowie
  • Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Węgrowie
  • Urząd Gminy Korytnica
  • Ferma Wiatrowa w Korytnicy
  • Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Łochowie
  • Młodzieżowy Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Jaworku

Są to miejsca, w których spotkacie ludzi, dzięki którym poznacie funkcjonowanie “machiny powiatowej” od kuchni. Czyli co z czym się je w powiecie.

Michał Postek – absolwent XII edycji, pracownik samorządowy, dyrektor ZDP w Węgrowie, Prezes Łochowskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk i Sztuk CD. 

Skip to content