Publikacja. Wioski tematyczne.

Zapraszamy Was do zapoznania się ze wspaniałą publikacją stworzoną po realizacji projektu w ramach Funduszu Inicjatwy Absolwenckich przez pięć osób: 4 absolwentki i 1 absolwenta różnych edycji Programu Liderzy PAFW.

Autorki autorzy piszą:
„Na bazie naszych doświadczeń stworzyliśmy publikację na temat szeroko pojętych wiosek tematycznych. Chcemy pokazać innym jak na bazie lokalnych zasobów historycznych, kulturowych, przyrodniczych i ludzkich stworzyć atrakcyjną ofertę dla turystów i społeczności lokalnej. Latem 2021 roku spotkaliśmy się w Wiązownicy-Kolonii, aby na bazie konkretnego miejsca i naszych doświadczeń wypracować główne zasady i rekomendacje do tworzenia wioski tematycznej.

Wiele liderek i liderów działa w przestrzeni bogatej w lokalne zasoby, które najczęściej są wykorzystywane w sposób selektywny. Osoby zaproszone do grupy inicjatywnej mają bardzo bogate doświadczenie w tworzeniu wiosek tematycznych lub wykorzystaniu bogactwa kulturowego, przyrodniczego do kreowania inspirujących przestrzeni. Przestrzeni, które dają relaks połączony z nauką i zdobywaniem konkretnych umiejętności. Poza tym tworzone wioski tematyczne są często źródłem zarobkowania społeczności lokalnej i tworzą swoistą symbiozę środowiskiem wiejskim. Jako uczestnicy wielu wizyt studyjnych i podczas spotkań w sieci absolwentek i absolwentów Programu Liderzy PAFW wielokrotnie rozmawialiśmy o dobrych praktykach i standardach powstawania i funkcjonowania wiosek tematycznych. Spora część osób z naszej sieci myśli o tworzeniu podobnych przedsięwzięć u siebie, ale potrzebuje wsparcia, inspiracji, konkretnych rozwiązań i nie powielania błędów oraz czyhających pułapek.

Do tej pory nie powstała podobna publikacja, bazująca na doświadczeniu konkretnych osób. Jest kilka ogólnych artykułów czym są wioski tematyczne i jakie są etapy ich powstawania, ale publikacje te powstawały przy okazji realizacji projektów i najczęściej były pisane przez zewnętrznych ekspertów w oparciu o istniejące wioski. Nasz poradnik jest żywym przykładem konkretnych działań sprawdzonych w warunkach bojowych.”

Gabriela Bilkiewicz (I edycja), Anna Graf (XIV), Bożena Malaga-Wrona (XI), Małgorzata Dąbrowska (XI), Jacek Piwowarski (VIII)

Publikacja do czytania i oglądania jest tu.

Skip to content