Program Liderski PAFW. Bądźmy w dialogu!

„O sile programów PAFW decyduje wiele czynników. Jednym z nich jest to, jak mocno identyfikują się z nimi ich uczestniczki i uczestnicy. Wsłuchując się w ich głos i potrzeby, wspólnie z Fundacją Szkoła Liderów im. Zbigniewa Pełczyńskiego, podjęliśmy decyzję o zmianie nazwy programu ‘Liderzy PAFW’ na Program Liderski PAFW” – powiedział Mirosław Czyżewski, Kierownik Programowy PAFW inaugurując 20. edycję przedsięwzięcia kierowanego do osób zaangażowanych w działania na rzecz rozwoju swoich społeczności.

Program „Liderzy Polsko Amerykańskiej Fundacji Wolności” powstał w 2004 roku. Od jego rozpoczęcia biorą w nim udział osoby z różnorodnym doświadczeniem, o różnych poglądach, z różnych, przede wszystkim lokalnych, środowisk: sołtyski, lokalni aktywiści, prezesi organizacji pozarządowych, dyrektorki instytucji samorządowych, wójtowie, liderki ruchów społecznych. Zauważalną zmianą w otoczeniu programu jest rosnąca liczba kobiet gotowych zajmować wpływowe pozycje w lokalnych środowiskach. W rezultacie, od wielu lat, 2/3 osób w programie stanowią kobiety, często działające na rzecz równości i partycypacji. To one nadały impuls do zmiany nazwy programu – po to, by odpowiadała współczesnym realiom i potrzebom oraz w jak najszerszy sposób obejmowała wszystkich, którzy do niego trafiają i w nim uczestniczą.

Decyzja o zmianie nazwy została ogłoszona w trakcie dwóch wydarzeń – inauguracji 20 edycji programu, która miała miejsce 13 czerwca oraz rozpoczętego dzień później dwudniowego zlotu jego absolwentek i absolwentów. Zostało to przyjęte z aplauzem przez wszystkich zebranych.

Rozpoczęcie nowej edycji programu stanowiło również okazję do wzajemnego poznania się i pierwszego spotkania 46 niedawno wybranych uczestników programu ze swoimi tutorami i tutorkami. Z kolei zlot – w tym roku zorganizowany pod hasłem „Bądźmy w dialogu” – zgromadził ponad 150 osób, w tym ponad 40 liderów i liderek 19 edycji programu, których w uroczyście przyjęto do grona absolwentów i absolwentek Programu Liderskiego PAFW.

W obydwu wydarzeniach wziął udział semiotyk kultury, profesor Marcin Napiórkowski, który dzielił się wiedzą na temat wniosków płynących z naukowych eksperymentów opisujących zachowania ludzi i narzędzi wspierających liderów w pracy z lokalnymi społecznościami. Podczas zlotu Olga Kaczmarek z Sieci Forum Dialogu opowiadała o tym, w jaki sposób w Polsce prowadzona jest rozmowa o wielokulturowości i co sprawia, że może ona poszerzać nasze horyzonty, albo wręcz przeciwnie – pozorować naszą otwartość na spotkanie z tym, co inne. 

W organizację zlotu zaangażowała się grupa absolwentów i absolwentek programu, którzy poprowadzili szereg warsztatów. Wśród nich m.in. nietypowe zajęcia zorganizował Damian Piórko-Ziemba, który zaprezentował różne typy gier służących budowaniu relacji i angażujących lokalną społeczności do działania z wykorzystaniem grywalizacji. Janina Piwowarczyk przedstawiła ideę „Żywej Biblioteki” – przestrzeni spotkań z osobami dyskryminowanymi. Sandra Mazur opowiadała jak prowadzić skuteczne rzecznictwo w swojej sprawie szukając jednocześnie porozumienia z różnymi grupami lokalnymi. Przemek Dziewitek zaprosił na warsztat, na którym można było przyjrzeć się temu, czy pomiędzy pokoleniami są rzeczywiście takie duże różnice i jak one wpływają na współpracę.

Zajęcia prowadzili również zewnętrzni goście. Psycholożka Joanna Szeluga wprowadziła uczestników i uczestniczki w świat Marshalla Rosenberg, który stworzył podejście w komunikacji oparte na języku empatii. Konrad Sobczyk z Fundacji Nowej Wspólnoty pokazał, jak wygląda trening dobrej rozmowy, która przekłada się na wzajemne zrozumienie swoich przekonań, opinii, potrzeb, a Filip Szatarski przeprowadził uczestników przez warsztat inspirujący do działania w oparciu o rozwijanie swojej wyobraźni.

Zlot, jak co roku, był wielkim świętem programu. Dał wszystkim zgromadzonym dużo radości, doświadczeń, sposobności do wielu do rozmów i nadziei na kolejne spotkanie w 2025 roku.

Mirosław Czyżewski, Areta Wasilewska, zdjęcia: Przemysław Stefaniak

Skip to content