Program Liderski Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności intensyfikuje działania w 20. edycji

I zjazd Programu Liderskiego PAFW odbywał się w dniach 17-21 września 2024. Program Liderski PAFW jest przedsięwzięciem Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanym przez Fundację Szkoła Liderów im. Zbigniewa Pełczyńskiego.

Dlaczego reklamy telewizyjne pokazują osoby starsze głównie w kontekście leków na dobrą pamięć? Jak na naszą chęć pomagania uchodźcom wpływa posiadanie przez nich drogiego samochodu i zaawansowanego smartfona? I co z tymi roszczeniowymi „zetkami” w naszych zespołach? Od refleksji jak zmienia się struktura polskiego społeczeństwa i jaki jest wpływ tych zmian na wyzwania liderskie, rozpoczęliśmy pierwszy zjazd szkoleniowy w ramach 20. edycji Programu Liderskiego Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

Pięciodniowy warsztat rozpoczął się od panelu dyskusyjnego z udziałem Karola Jachymka, Miroslavy Keryk i Haliny Oster. Rozmowa skupiała się wyzwaniach, przed którymi stoją liderzy życia publicznego, takich, jak np. integracja osób z Ukrainy, które przyjechały do Polski w wyniku rosyjskiej inwazji, starzejące się społeczeństwo czy wpływ nowych technologii na pogłębiające się różnice międzypokoleniowe. Halina Oster, absolwentka XIX edycji Programu Liderskiego PAFW, podkreślała znaczenie języka w rozmowie o osobach w podeszłym wieku, wskazywała na potrzebę budowania z nimi partnerskich relacji, odejścia od patrzenia na tę grupę jedynie przez pryzmat chorób, opieki i zależności. Miroslava Keryk z Ukraińskiego Domu przywoływała natomiast stereotypy i uprzedzenia, w jakie wpadamy w myśleniu o naszych ukraińskich sąsiadach na skutek krążących w sieci fałszywych narracji. Karol Jachymek, na co dzień wykładowca na SWPS, opowiadał o tym, jak łatwo narzucać młodzieży gotowe recepty i rozwiązania, a jak trudno jest zatrzymać się i spróbować poznać ich prawdziwe marzenia i motywacje. Dyskusja z udziałem społeczności liderek i liderów uwydatniła potrzebę większej uważności na to, czy w działaniach społecznych opieramy się na uważnym wysłuchaniu potrzeb naszych odbiorców, czy raczej na naszym wyobrażeniu o tym, czego naprawdę im trzeba.

Panel był wstępem do szkolenia, w którego programie znalazły się warsztaty z informacji zwrotnej, wprowadzenie do modelu przywództwa promowanego w Programie, debata oksfordzka oraz intensywny trening outdoorowy. Ten ostatni blok zajęć pozwolił uczestniczkom i uczestniczkom programu zmierzyć się z wyzwaniami pracy w zespole: zobaczyć, w jakich momentach dzielą się odpowiedzialnością, kiedy biorą sprawy w swoje ręce i jak odbiera ich zachowania reszta grupy. Zajęcia outdoorowe dały przy tym okazję poznać lepiej samych siebie, a także nawiązać i zbudować relacje z liderami i liderkami z całej Polski.

O świadomym przyjmowaniu liderskiej roli opowiadała uczestnikom Justyna Sobczyk, reżyserka, pedagożka teatru i twórczyni Teatru 21 – pierwszego w Polsce teatru, którego aktorami i współtwórcami są aktorzy z niepełnosprawnością umysłową. W rozmowie z Katarzyną Czayką-Chełmińską, byłą szefową Programu Liderskiego PAFW, przywoływała przełomowe momenty na swojej liderskiej drodze i podkreślała znaczenie budowania mapy mocnych i słabych stron, aby jak najpełniej wykorzystywać swój potencjał i szukać wsparcia tam, gdzie nasze zasoby są ograniczone. Natomiast Radek Jasiński, Dyrektor Programowy PAFW, wspólnie z Agnieszką Szelągowską, szefową programu dzielili się doświadczeniami, jak udział w Programach Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności może uwolnić pokłady siły i energii niezbędne do wprowadzania zmian w Polsce i budowania kapitału społecznego.

Te intensywne pięć dni sprawiło, że grupa po szkoleniu wyjechała zintegrowana i jeszcze bardziej zmotywowana, by rozwijać liderskie kompetencje przydatne w pracy na rzecz swoich środowisk i społeczności.


Skip to content