Po inspiracje dot. mieszkań treningowych. Relacja z realizacji FIA.

W ramach Funduszu Inicjatyw Absolwenckich w lutym 2017 r. odbył się wyjazd 3-osobowej grupy absolwentów Programu Liderzy PAFW do Berlina. W wizycie wzięli udział:

Lucyna Wawreszuk – absolwentka IV edycji, prezes Fundacji KAJA, dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Hajnówce;

Monika Łukomska-Bekiel, absolwentka VIII edycji – prezes Fundacji Osiem Marzeń, dyrektor Zespołu Niepublicznych Placówek Oświatowych „Malinowy Ogród” w Szydłowcu oraz szefowa WTZ w Mirówku;

Łukasz Owczarek – absolwent III edycji, kierownik WTZ Katolickiego Stowarzyszenia Niepełnosprawnych Archidiecezji Warszawskiej w Piasecznie i fili WTZ w Górze Kalwarii.

W czasie wizyty w Berlinie absolwenci pogłębiali wiedzę na temat funkcjonowania mieszkań i warsztatów treningowych Ewangelickiego Ośrodka Wsparcia Młodzieży i Opieki (EJF) w Berlinie oraz warsztatów pracy chronionej.

Zobaczyli również, jak efektywnie pracują osoby z niepełnosprawnościami, wykonując usługi tj.: recykling, pranie i prasowanie/maglowanie, składanie opakowań i kilkuczęściowych naczyń, notesów, przygotowywanie i podawanie potraw w stołówce, odnawianie łodzi, wykonywanie drewnianych mebli na specjalistycznych, nowoczesnych maszynach.

Niemieccy Partnerzy natomiast poznali działalność Programu Liderzy PAFW oraz organizacji pozarządowych i placówek reprezentowanych przez polskich uczestników wizyty w Berlinie. 

Rewizyta niemieckich Partnerów planowana jest już w lipcu 2017 r. Niemiecka i polska młodzież spędzi kilka dni w Hajnówce i okolicach, korzystając aktywnie m.in. z dobrodziejstw hajnowskich ścieżek rowerowych, a także odwiedzi placówki prowadzone przez Monikę i Łukasza w województwie mazowieckim. Planowane jest również wspólne obejrzenie meczu piłki nożnej na stadionie Legii w Warszawie oraz meczu Herty w Berlinie.

Autorka: Lucyna Wawreszuk

Skip to content