Michał Gaczkowski – O ludziach stąd

Nasz absolwent – Michał Gaczkowski z XIV edycji, w ramach projektu grantowego Mikrogranty Łódzkie na Plus nakręcił film dokumentalny pt. „O Ludziach Stąd”. Jak sam mówi, film odbił się głośnym echem w lokalnych mediach oraz wśród mieszkańców. Do tej pory jest wyświetlany w szkołach i na różnych spotkaniach jako przykład na to, że niezwykłych ludzi można spotkać nawet wśród sąsiadów.

Jest to reportaż, w formie wywiadów, z pięcioma bohaterami, których łączą nietypowe pasje, a którzy na co dzień mieszkają w jednej gminie.

W filmie poznajemy:

– panią Marię Markiewicz, lokalną poetkę, która odpowiada m.in. na pytanie czy jest jeszcze miejsce w dzisiejszym świecie na poezję?

– Julitę Kuczkowską, cierpiącą na nieuleczalną chorobę, która mówi o tym jak realizuje swoje marzenia i pomimo ograniczeń lata na paralotni, nurkuje i uczestniczy w konkursach Miss.

– ojca Efrema, z zakonu cystersów, który 33 lata spędził na misjach, opowiadającego o swoich wyjazdach, ale i w sposób humorystyczny zdradzającego m.in., co czuje zakonnik grając diabła w jasełkach.

– Jana Milczarka, rzeźbiarza z Białej, którego prace znane są w całej Polsce, i który wspomina skąd czerpie inspiracje do pracy

i pana Zdzisława Żurka, założyciela wiejskiego skansenu, który odnosi się do słynnego powiedzenie J. Kochanowskiego, i stwierdza, że wieś wcale nie jest taka spokojna i wesoła, jak mogło by się wydawać.

Ciekawostką jest fakt, że bohaterów wytypowali mieszkańcy gminy za pomocą mediów społecznościowych.

Jest to pierwszy tego typu filmowy projekt w powiecie piotrkowskim.

Scenariusz: Michał Gaczkowski
Reżyseria: Mariusz Mendrzycki

Skip to content