
Szkoła Podstawowa im. Arkadego Fiedlera w Zbąszyniu
Anita Rucioch-Gołek
Dzieci i młodzież, Historia i dziedzictwo kulturowe, Mniejszości etniczne, narodowe , religijne, Dialog obywatelski, Przestrzeń miejska i urbanistyka, Rozwój lokalny, Sport i promocja zdrowia, Edukacja, Kultura, Seniorzy, Turystyka i promocja regionu
Zbąszyń, Wielkopolskie, Edycja XVI
O sobie
Jestem edukatorką, lokalną aktywistką i społeczniczką. Angażuję się w tworzenie społeczeństwa równościowego, demokratycznego i otwartego.
Jestem absolwentką polonistyki na Uniwersytecie Zielonogórskim, studia podyplomowe ukończyłam m.in. z etyki nauczycielskiej i z zarządzania oświatą.
Przez kilka lat wdrażałam autorską koncepcję funkcjonowania zmodernizowanej Biblioteki Publicznej w Zbąszyniu jako jej kierowniczka. Koordynowałam kilkanaście lokalnych projektów kulturalnych promujących czytelnictwo w sposób niestandardowy. Tworzyłam także Uniwersytet Trzeciego Wieku w Zbąszyniu. W latach 2019-2021 byłam dyrektorką zbąszyńskiej „Fiedlerówki” – nazwanej tak przeze mnie Szkoły Podstawowej im. Arkadego Fiedlera. Zajmowałam się wprowadzaniem innowacji edukacyjnych na kilku poziomach. W 2023 byłam laureatką ogólnopolskiego konkursu „Kierunek – innowacja 2023” organizowanego przez Ministra Edukacji i Nauki.
Od ponad 10 lat zajmuję się pamięcią po żydowskich mieszkańcach Zbąszynia. M.in. jestem koordynatorką wydarzeń upamiętniających kolejne rocznice „Polenaktion 1938”, prowadzę profil „Zbąszyński Balagan” w mediach społecznościowych. Zajmuję się lokalnym upamiętnianiem, działaniami edukacyjnymi i kulturalnymi. W 2024 otrzymałam nagrodę im. Ireny Sendlerowej „Za naprawianie świata”.
Jako aktywistka należę do Sieci Forum Dialogu, najstarszej organizacji pozarządowej w Polsce, która dba o dobre relacje polsko-żydowskie. Jestem koordynatorką grupy regionalnej w Sieci.