Zapraszamy Was serdecznie na wydarzenie absolwenckie online pt. Lokalne działania w obliczu globalnych zmian klimatycznych, które odbędzie w dniu 31 stycznia 2024 r. na platformie Zoom.
Wiemy już wszyscy, że nasz klimat się zmienia. Dostrzegamy to już “gołym okiem”: gdy kolejne zimy stają się coraz cieplejsze, gdy we wrześniu możemy nadal nosić letnie ubrania, gdy z niepewnością czekamy na śnieg w grudniu (spadnie czy nie spadnie?) lub gdy ze zdumieniem przecieramy oczy, bo w Sylwestra temperatura dochodzi do 15°C. Wiemy, że powinniśmy “zaadaptować się do zmian klimatu” albo że musimy “chronić klimat”. Co to jednak tak naprawdę oznacza dla miast, gmin i wsi? Czy wiemy dokładnie jakie są przyczyny zmian klimatu a jakie są jego skutki oraz jakie działania są sensowne i na co mamy wpływ jako osoby działające w społecznościach lokalnych lub pełniące funkcje na szczeblu centralnym i samorządowym a co jest poza naszym zasięgiem? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w trakcie tego spotkania.
Na początku usystematyzujemy sobie wiedzę i weźmiemy udział w warsztacie Mozaika Klimatyczna Quiz, który poprowadzi Małgorzata Słowińska z organizacji Rodzice dla klimatu a potem porozmawiamy o różnych aspektach ochrony klimatu z naszymi absolwentkami Agatą Otrębską, Joanną Wons-Kletą i Anną Ohirko.
Zapisy na spotkanie potrwa do 29.01.2024 r. Spieszcie się, ponieważ ilość miejsc na to wydarzenie jest ograniczona!
Formularz zgłoszeniowy znajdziecie tutaj
Spotkanie absolwenckie odbędzie się na platformie Zoom. Link do spotkania zostanie wysłany w mailu do osób zapisanych przez formularz.
Program spotkania:
16.30 – 18.00 Warsztat Mozaika Quiz – prowadzi Małgorzata Słowińska
18.00-18.15 Przerwa
18.15-20.00 Sesja inspiracyjna – Agata Otrębska, Joanna Wons-Kleta, Anna Ohirko
Warsztat Mozaika Quiz
Mozaika Quiz to skrócona wersja warsztatu Mozaika Klimatyczna (czasowo i merytorycznie) polegająca na przeprowadzeniu uczestników przez wybrane zagadnienia z pełnej mozaiki w formie pytań o ich przyczyny i skutki. Mozaika Klimatyczna to pobudzające do krytycznego myślenia warsztaty edukacyjne mające na celu upowszechnianie wiedzy o przyczynach i skutkach antropogenicznej zmiany klimatu. Podstawę naukową do pracy stanowią raporty IPCC, czyli Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu, powołanego przez ONZ w 1988 roku. Pomysłodawcą Mozaiki jest francuski wykładowca i działacz społeczny Cédric Ringenbach, który w 2018 pierwszy raz podczas pracy ze studentami zaproponował poznawanie najważniejszych danych wynikających z raportów IPCC poprzez łączenie je w związki przyczynowo-skutkowe i dyskusję nad infografikami w postaci kart. Aby wziąć udział w Mozaice Quiz lub Mozaice Klimatycznej, nie jest potrzebne wcześniejsze przygotowanie i ekspercka wiedza, ponieważ warsztat opiera się o umiejętność krytycznego myślenia, współpracy i budowania zbiorowego konsensusu na podstawie analiz naukowych z raportów IPCC. Od 2018 roku w warsztatach Mozaiki Klimatycznej uczestniczyło już ponad milion osób z całego świata, a we Francji wszyscy wysocy urzędnicy państwowi obowiązkowo przechodzą właśnie przez Mozaikę, aby przygotować struktury rządowe do wyzwań klimatycznych.
Udział w Mozaice Quiz nie uprawnia jednak do dalszego szkolenia się na moderatora, należy w tym celu odbyć pełen trzygodzinny warsztat Mozaiki Klimatycznej
Biogramy:
Małgorzata Słowińska — wrocławianka, z wykształcenia architektka, obecnie mama dwóch córek, łączy ich edukację domową z działalnością społeczną w ruchu Rodzice dla Klimatu i edukacją dorosłych w zakresie zmiany klimatu. W ruchu RdK angażuje się w kampanie związane z ochroną środowiska, czystą wodą, retencją, czystym powietrzem. Od stycznia 2023 roku moderatorka Mozaiki Klimatycznej, z którą występuje na lokalnych wydarzeniach, ale również na większych eventach, jak SlotArt Festiwal. Prowadzi warsztaty Mozaiki dla wszystkich grup pokoleniowych od młodzieży po seniorów.
Agata Otrębska – trenerka, tutorka, coacherka, superwizorka, przedsiębiorczyni, aktywistka. Jej żywiołem są rozwój, edukacja i kultura, choć ostatnio zajmuje się głównie wątpieniem. W ramach własnej firmy nadal z rozpędu prowadzi szkolenia miękkie dla środowiska biznesu. Przez lata budowała programy poszerzające wpływ młodzieży na lokalne społeczności. Chciała przyczynić do zmian w systemie edukacji, ale teraz nie jest do tego przekonana, podobnie jak i do alternatywnych form szkolnictwa:). Aktywistka feministyczna, (współ)organizatorka licznych protestów w latach 2018-2022. Zależy jej na (od)zyskaniu przez kobiety pełni przynależnych im praw, w tym na ich udziale w życiu publicznym, kontynuuje w ten sposób misję kobiet z poprzedzających stuleci (wciąż tak wiele do zrobienia…). Współtworzyła i rozwija od 2019 r. Śląski Ruch Klimatyczny. Wraz z TDJ Foundation realizuje programy rozwojowe dla młodzieży z całej Polski oraz kształci przyszłych tutorów i tutorki. Ze Szkołą Liderów związana od 2008 r., absolwentka mnóstwa programów Szkoły, żeby wymienić tylko SLOP, SLP, Liderów PAFW i IVLP. Prowadziła 26. Szkołę Liderów Politycznych. W imieniu Szkoły współrealizowała w ostatnich dwóch latach Akademię Demokracji Socjalnej organizowaną przez Fundację im. Friedricha Eberta.
Anna Ohirko – liderka społeczna w gminie Suchy Las, prezeska stowarzyszenia Lokalni w Gminie Suchy Las, trenerka umiejętności społecznych, członkini powiatowej rady ds. pożytku publicznego. Nastawiona na aktywizację mieszkańców w zakresie ekologii, partycypacji społecznej, jawności, tożsamości ze swoim otoczeniem – budowania postaw aktywnego obywatela. Współautorka petycji antysmogowej dzięki której gmina wdrożyła program walki z niską emisją. Współautorka uchwały w sprawie konsultacji społecznych z obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej. Realizatorka wielu projektów: projekty NIW przy współpracy z m.in. z Centrum PISOP – „Łapiemy deszcz w Suchym Lesie” – projekt promujący małą retencję, „Suchy Las zapyla” – projekt promujący rolę zapylaczy w przyrodzie, PAFW Działaj Lokalnie 2020 „W zdrowym ciele zdrowy duch” – projekt skierowany do seniorów, „W wodzie i nad wodą: – projekt ekologiczny z zakresu fauny i flory środowiska wodnego i ochrony, Rowerem pod Choinkę, Kwietne bombardowanie gminy Suchy Las, spacery ornitologiczne, sprzątanie świata, sprzątanie brzegów Warty i wiele innych. Prywatnie pasjonatka przyrody i dobrej książki.
Joanna Wons-Kleta – Z wykształcenia jest inżynierem chemii, obecnie pracuje jako nauczyciel w gimnazjum i specjalnym ośrodku szkolno-wychowawczym dla osób z niepełnosprawnością oraz niesłyszących. Jest także radną Rady Gminy w Pawonkowie. Główny obszar jej działania to rodzinna miejscowość Łagiewniki Wielkie na Górnym Śląsku. Ślązaczką jest z urodzenia i z zamiłowania. Celem jej działań w Stowarzyszeniu Rozwoju Sołectwa Łagiewniki Wielkie jest szeroko rozumiany rozwój Łagiewnik i całego regionu. Dlatego zaangażowała się w działalność samorządową oraz współpracę z organizacjami działającymi w okolicy. Wraz z mężem tworzy i należy do Domowego Kościoła. Uwielbia podróżować i zgłębiać tajniki kuchni polskiej i światowej, a potem przenosić je na własny stół z wykorzystaniem nowinek technologicznych.