Liderzy PAFW w USA – International Visitor Leadership Programme 2022

W dniach 3-13 lipca 2022 r. liderzy i liderki wzięli udział długo wyczekiwanej wizycie studyjnej w USA, której tematem głównym był “Fundrising best practices for NGOs”. W tym roku w ramach International Visitor Leadership Programme, dzięki współpracy Departamentu Stanu, Polsko Amerykańskiej Fundacji Wolności, Ambasady USA i Fundacji Szkoła Liderów, do Stanów Zjednoczonych, do USA poleciało dwanaście osób. Liderzy i liderki czekali/czekały na ten wyjazd aż dwa lata ze względu na pandemię COVID-19, podczas której wizyty studyjne do USA zostały wstrzymane.

Grupa absolwentek i absolwentów Programu Liderzy PAFW rozpoczęła swoją przygodę w USA udziałem w obchodach 4 lipca i wspólnym świętowaniu Dnia Niepodległości. Merytoryczna część wizyty rozpoczęła się 5 lipca w Nowym Jorku i zakończyła się 13 lipca w Pittsburghu. Osoby uczestniczące w IVLP odwiedziły w sumie 3 miasta: Nowy Jork w stanie Nowy Jork, Iowa City w stanie Iowa oraz Pittsburgh w stanie Pensylwania. Niektórzy z uczestników odwiedzili również Chicago, gdyż jeden z lotów wewnętrznych został odwołany. Liderzy i liderki mieli możliwość zapoznania się z działalnością organizacji pozarządowych, spotkali się z przedstawicielami lokalnych instytucji oraz wzięli udział w warsztatach dotyczących fundrisingu.

Dużą wartością dodaną wizyty było to, że łączyła ona w sobie tematyczne spotkania
z możliwością zwiedzania i skorzystania z bogatej oferty kulturalnej. Niezwykły przewodnik Joseph S. Rosenberg oprowadził uczestników wizyty po Nowym Jorku, pokazując nie tylko wszystkie miejsca „must see”, ale także inne oblicze Nowego Jorku, w którym mieszkańcy metropolii mogą skutecznie zawalczyć o przyjazną przestrzeń miejską – parki i teatry.

W Nowym Jorku na oficjalnym otwarciu wizyty studyjnej uczestników przywitały Dina Suggs i Jenny Eisenberg – przedstawicielki Departamentu Stanu USA, które zajmują się Programem IVLP. W stanie Nowy Jork liderki i liderzy odwiedzili m.in. organizację pod nazwą Women’s Refugee Commissionission (WRC).Misją WRC jest poprawa życia i ochrona praw kobiet, dzieci i młodzieży, które uciekły przed konfliktami. WRC bada ich potrzeby, wymyśla rozwiązania i opowiada się za programami i politykami, które mogą wzmocnić odporność takich osób i usprawnić procesy udzielania wsparcia uchodźcom. W trakcie spotkania rozmowa skupiła się na procesach włączania kobiet i osób niepełnosprawnych w tworzenie programów dla uchodźców. Osoby z organizacji pokazały uczestnikom jak profesjonalne badania społeczne mogą wzmocnić działania na rzecz uchodźców. Z kolei Janice Holzman z Row New York przedstawiła uczestnikom w jaki sposób prowadzić fundraising na sporty drużynowe osób defaworyzowanych. Podzieliła się również swoim bogatym doświadczeniem w tworzeniu strategicznych planów pozyskiwania funduszy dla obszarów słabiej rozwiniętych. Uczestnicy zapamiętali też na długo, jak sami mówili, „energetyczne” warsztaty z Don Waisanen w temacie Story Tellingu. Dowiedzieli się na nich m.in., że dobrze opowiedziana historia musi zawierać odpowiedną liczbę zwrotów akcji, prawdziwe zmagania, porażki i zwycięstwa. Dzięki warsztatom uczestnicy poznali nową metodę pracy, którą mogą wykorzystać w swoich działaniach.

Kolejnym miejscem, które odwiedzili absolwenci Programu Liderzy PAFW było The Greater Cedar Rapids Community Foundation w stanie Iowa zajmująca się promowaniem darowizn na cele charytatywne. Organizacja pomaga łączyć darczyńców z celami, wzmacnia organizacje non-profit, które działają w tym obszarze oraz koordynuje sieć łączącą te organizacje. Następnie uczestnicy IVLP mogli wcielić się w rolę wolontariuszy w organizacji Table to Table. Jej misją jest zapobieganie marnowaniu zdrowej, jadalnej żywności poprzez zbieranie jej od darczyńców i rozdawanie potrzebującym za pośrednictwem instytucji pomocowych. Uczestnicy i uczestniczki napisali potem, że ten aktywny czas był dla nich miejscem na integrację, ale też pokazał jak wiele można zdziałać, jeśli ma się wsparcie wolontariuszy. Z kolei dużym zaskoczeniem było dla nich to, jak liczna grupa seniorów chętnie angażuje się w działania pomocowe w swoim czasie wolnym. Na koniec liderzy i liderki odwiedzili w Iowa organizację Global Ties Iowaktóra umożliwia gościom odwiedzającym Stany Zjednoczone poznanie potencjału stanu Iowa, wymianę doświadczeń, ułatwia mieszkańcom stanu Iowa poznanie osób z całego świata czyli pomaga budować globalne połączenia w lokalnej społeczności. Dla liderów była to szansa odkrycia małomiasteczkowej Ameryki m.in. poprzez wizyty u amerykańskich rodzin. Uczestnicy przedstawili to jako cenne doświadczenie, pokazujące otwartość i życzliwość dla drugiego człowieka – niezbędną podstawę wszystkich działań związanych z wolontariatem oraz wspieraniem materialnym organizacji pozarządowych.

Ostatnim przystankiem na amerykańskiej drodze był Pittsburgh w stanie Pensylwania, w którym Peggy Outon z The Bayer Center for Nonprofit Management at Robert Morris University poprowadziła warsztaty z fundraisingu i pokazała jak efektywnie może przebiegać współpraca Uniwersytetu z biznesem na rzecz wspierania społeczności lokalnej. Podczas tego warsztatu liderzy i liderki mogli opowiedzieć o swoich organizacjach, podzielić się z problemami, a w zamian wysłuchać rad i rozwiązań. Oprócz tego liderzy mieli możliwość poznania działań i sposobów ich finansowania biblioteki w Pittsburghu Carnegie Library of Pittsburgh. Biblioteka stworzyła szeroką paletę sposobów, w jaki darczyńcy mogą ją wspierać np. poprzez udostepnienie narzędzia wspierającego tworzenie stron internetowych służących zbieraniu darowizn dla biblioteki.

Każda z wizyt w odwiedzanych organizacjach i każda rozmowa była wartościowa. Oryginalne informacje, nowe działania i metody, inne podejście do pozyskiwania funduszy na działalność organizacji, mały wycinek Ameryki – wszystko to sprawiło, że uczestnicy zgodnie twierdzą, że IVLP 2022 to była dla nich podróż życia.

W wizycie wzięli udział: Jolanta Czernicka-Siwecka (Fundacja Iskierka, Przewodnicząca Rady, Chorzów), Monika Kozdraś-Grzesik (Fundacja Przestrzeń Lokalna, Prezes Zarządu, Błażowa), Izabela Janczak-Bizoń (Federacja Speed-ball Polska, Wiceprezeska, Trzemieśnia), Jola Kaczmarczyk (Dzieło Pomocy Św. Ojca Pio, Członek Zarządu i Zastępca Dyrektora, Kraków), Agata Krzyżek-Gola (Stowarzyszanie Rodziców i Przyjaciół Dzieci z Zespołem Downa „TĘCZA”, Wiceprezes, Kraków), Marcin Pera (Stowarzyszenia im. Jerzego Turowicza – Kluby „Tygodnika Powszechnego”, Prezes, Września), Michał Gaczkowski (Stowarzyszenie Sulejów dla Pokoleń, Przewodniczący Rady Miejskiej w Sulejowie, Sulejów), Jolanta Woźnicka (Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich OPUS, Członkini Zarządu, Łódź), Bożena Skoczeń (Stowarzyszenie „Borowik”, Przewodnicząca Zarządu, Nowe Miasteczko), Aleksandra Muzińska (Fundusz dla Odmiany, założycielka i Członkini Zarządu, Warszawa), Anna Nawrot (Uniwersytet Śląski w Katowicach, Koordynatorka Dostępności, Katowice), Renata Martyniak (Stowarzyszeniu Rozwoju Orawy, Członkini Zarządu, Lipnica Wielka).

A tak o wyprawie piszą sami uczestnicy: „Czas jaki spędziliśmy razem jako grupa pozwolił nam poznać siebie nawzajem. Znamy teraz nasze mocne strony, profile organizacji w których pracujmy, a to pozwoli nam czerpać tu na miejscu, w Polsce z tych zasobów i być może współpracować bliżej. Z bliska widać, że Ameryka też ma swoje problemy – skrajna bieda, obok ekstremalnego bogactwa, zarządzanie miastami, usługami społecznymi czy opieką zdrowotną. Ludzie, których poznaliśmy pokazali nam jednak siłę współpracy, optymizmu i energię, by te problemy rozwiązywać. I z tą energią zamierzamy coś zrobić!”

Współautorami tekstu są liderzy i liderki, którzy uczestniczyli w wizycie studyjnej w USA.

Skip to content