Jak Program Liderzy PAFW zmienia Polskę lokalną?

Prowadząc działania nieprzerwanie od prawie 15 lat, ciągle zastanawiamy się, czy przynoszą one te efekty, o które nam chodzi. Dlatego w 2016r. Ośrodek Ewaluacji i Centrum Wyzwa Społecznych przeprowadziły na nasze zlecenie duże badanie wpływu Programu na uczestników, ich organizacje i ich środowiska lokalne. Jak pisze we wstępie Katarzyna Czayka-Chełmińska – Program Liderzy PAFW powstał w 2004 roku, aby wzmocnić i docenić tych, którzy mają odwagę, pomysły i wytrwałość, by zmieniać lokalną rzeczywistość. Pionierski projekt dla 60 lokalnych działaczy społecznych w ciągu 12 lat ewoluował i rozwinął się w kompleksowy, zaawansowany program edukacyjny z wachlarzem różnorodnych metod wspierania liderek i liderów oraz ogólnopolską sieć ponad 580 absolwentów. Obecnie Program Liderzy PAFW jest jednym z niewielu w Polsce trwałych, realizowanych nieprzerwanie programów edukacyjnych, które stawiają na rozwój lokalnego przywództwa i jego jakość. Po 12 latach przyszedł czas, by powiedzieć „sprawdzam”. 

Premierowo, zaprezentowalismy raport z badania organizacjom, które również realizują programy Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Razem z nimi zastanawialismy się nad zmianą, która zachodzi w środowiskach, gdzie działają Liderzy PAFW. Oprócz pytań, co daje Program – pojawiły się też ważne pytania, czego nie daje. Ta refleksja będzie dla nas ważnym drogowskazem na kolejne edycje.

Tych, którzy skorzystali z Programu i tych, którzy jeszcze się wahają zapraszamy do lektury.

Zachęcamy do zapoznania się z raportem także tych, którzy są zaciekawieni jak edukacja liderska wpływa na społeczności lokalne. 

Raport do przeczytania tutaj

Skip to content