Architekci społeczni. Budowanie bez kasku: SUWAŁKI

Wspólnie zapraszamy w podróż po Suwałkach i okolicy. Miejscach, które większość zna z pogody jako biegun Polski. My chcemy pokazać coś więcej. Suwałki to miasto, w którym dokonujemy zmian. Tworzymy szkoły, współpracujemy z młodzieżą zarówno tą przed 40 jak i po 40. Opowiemy jak od zera stworzyliśmy szkołę dla dzieci z autyzmem, której działalność już dawno wyszła poza jej mury. „Bajka” to podnoszenie świadomości mieszkańców na temat autyzmu i Zespołu Aspergera. To miejsce, do którego chcą przychodzić zwykli ludzie aby poznać naszych niezwykłych uczniów. To szkoła w której uczą się dzieciaki z całego regionu. Kolejne wyzwanie? Szkoła branżowa w stylu „Zrób to sam”. Pokażemy Ci, że stworzenie szkoły od podstaw jest możliwe, nawet jeżeli brakuje ci środków. Wiemy jak propagować idee w społeczeństwie Akcja 1000×100, Rok Czarnej Hańczy, jak budzić zaufanie. Jak nie zwariować w urzędzie i współpracować z NGO. Pokażemy Ci, że czasy współpracy pomiędzy sąsiadami nie minęły, a razem z seniorami i młodzieżą można stworzyć „COŚ”, z czego będą korzystali nie tylko mieszkańcy osiedla, a całego miasta. Pokażemy jak krok po kroku budować miejsca przyjazne osobom w każdym wieku. Podzielimy się wiedzą i doświadczeniem.

Ula Duda i Wojtek Pająk zapraszają w dn. 12-14 kwietnia do Suwałk, Sejn i Krasnogrudy. 

zaproszenie video tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=ygz6I0fzAas&feature=youtu.be

Chcemy spotkać się z Wami aby podzielić się wiedzą. Aby na swoim przykładzie pokazać, że tworząc coś, niezależnie czy to szkoła, miejsce spotkań, przestrzeń publiczna, program –potrzebowaliśmy ludzi. Być może zainspirujemy Was do nowych działań, a może okaże się, że warto zrobić „coś” razem.

Dlatego!  Jeżeli chcesz wiedzieć jak sprawnie założyć szkołę? W co warto zainwestować i w kogo pracując z dziećmi z niepełnosprawnościami? Jak „nawigować” po urzędach? Czym się kierować tworząc miejsca przyjazne ludziom? Jak delegować obowiązki, ale i jak wziąć na siebie za dużo i co się potem z człowiekiem dzieje? Jak się pozbierać po katastrofie i dlaczego trzeba to zrobić w jeden dzień? Zapraszamy do Suwałk. Podzielimy się tym co już wiemy i co umiemy.

W programie:

  • Spotkanie z Pełnomocnikiem Prezydenta Miasta do spraw współpracy z organizacjami pozarządowymi o budżecie obywatelskim, radzie pożytku publicznego, współpracy z CWOP. Odpowiemy na pytanie dlaczego warto mieć „Swojego” człowieka w urzędzie
  • Spotkanie w CWOP Centrum Trójki z przedstawicielami III sektora w celu porozmawiania jak ważna jest współpraca między organizacjami- co daje, w czym pomaga? Jakie konkretnie działania na rzecz NGO są prowadzone w naszym mieście? Co nas łączy a co dzieli?
  • „Wizytacja” Kaczego Dołka. Dobre praktyki. Opowiemy jak stworzyć miejsce przyjazne i takie za które społecznie czujemy się odpowiedzialni.
  • Wizyta w „Bajce”. Rozmowa z uczniami, nauczycielami- pokazanie jak działa placówka. Opowiemy o misji szkoły, przedstawimy zmiany jakie zaszły od początku naszej działalności. Jak szkoła kształtuje świadomość społeczeństwa i wszystko inne co zechcecie wiedziećJ
  • Rok Czarnej Hańczy, Akcja 1000×100 – jak zrobić akcję, która dobrze się „sprzeda” i przyniesie zysk w postaci podniesienia świadomości społeczeństwa. Od pomysłu do jego realizacji. Jakich rzeczy unikać, a w co inwestować czas?
  • Ponadto zwiedzanie najpiękniejszych zakątków Suwalszczyzny WPN, SPK, Dwór Miłosza. Poznawanie naszych smaków, tradycji. Hartowanie ciała i ducha w ruskiej bani z kartaczami i duchem puszczy w tle.

Podsumowując!   Chcemy podzielić się swoimi doświadczeniami – z różnych dziedzin, które w jedno spina hasło- działalność społeczna. Pokazać jak działamy i co robimy w obszarze: edukacja, niepełnosprawność, seniorzy, młodzież, integracja NGO.

Zapraszają:

Urszula Duda Edycja XII i Wojciech Pająk Edycja V w imieniu Podlaskiego Stowarzyszenia Terapeutów prowadzącego Niepubliczną Terapeutyczną Szkołę Podstawową ”Bajka” oraz Stowarzyszenia Pastwisko.org

Skip to content