Komunikacja międzykulturowa. Prawa człowieka i działania antydyskryminacyjne. Praca na rzecz OzN.
Ekaterine Lemonjava
Toruń, Kujawsko-pomorskie, Edycja XVIII
O sobie
Jestem Gruzinką mieszkającą od 7 lat w Polsce, w Toruniu.
Z zawodu jestem dziennikarką. Pracowałam w róznych mediach – w TV, w radio, prowadziłam też własną gazetę. Prowadziłam własny klub artystyczny w Tbilisi. Było to znane na całym Kaukazie miejsce w którym prezentowano niekomercyjną, nowoczesną sztukę – zarówno projekty muzyczne jak i literackie.
Mimo, że nie lubię konkursów, dwa razy zdarzyło mi się w nich uczestniczyć ze względów finansowych. W pierwszym z nich w 2013 roku otrzymałam nagrodę za najlepszy artykuł prasowy, w drugim, organizowanym przez UE w 2015 roku znalazłam się w trójce finalistów, autorów najlepszych artykulów.
W 2012 roku w Polsce zostałam zatrzymana i umieszczona w zamkniętym ośrodku dla uchodźców. W proteście przeciwko nieludzkiemu traktowaniu migrantów w tego typu placówkach, zorganizowałam strajk głodowy. Rezultatem tego strajku była nowelizacja Ustawy o Cudzoziemcach. Całą tą sytuację opisałam w książce wydanej w Polsce.
Obecnie pracuję w uczelni wyższej robiąc ze studentami zagranicznymi projekty na różne tematy. Poprzez uczestnictwo w tych inicjatywach studenci aktywizują się, mają możliwość autoprezentacji i uczą się przełamywania oporów w kontaktach z innymi ludźmi. Współpracuję także z fundacją Verda, gdzie uczestniczę w projektach na rzecz OzN w Gruzji.
Jestem komunikatywna, wrażliwa, aktywna, stale się rozwijam. Mimo, że staram się podchodzić do życia ze stoickim spokojem, to jednak bardzo często mój gruziński temperament daje znać o sobie.